Na czym polega programowanie PLC?

Na czym polega programowanie PLC?

PLC jest skrótem z języka angielskiego pochodzącym od zwrotu “Programmable Logic Controller”, co znacza dokładnie: programowalny sterownik logiczny. To urządzenie mikroprocesorowe ma za zadanie sterować maszyną, lecz także rozwiązywać problemy występujące podczas jej pracy. PLC jest swego rodzaju mózgiem urządzenia.

Czym właściwie jest PLC?

Programowalny sterownik logiczny, jak wskazuje sama nazwa, steruje urządzeniami wyjściowymi, według napisanego programu, na podstawie dostarczonych z urządzenia wejściowego sygnałów. Rolą sterowników PLC jest sterowanie sekwencyjne opierające się się na tworzeniu algorytmów celem wykonywania konkretnych działań. W zależności od producenta sterownika PLC przy każdym z nich zmuszeni jesteśmy dostosować się do danego środowiska programowania PLC.

Jak to się zaczęło? Krótka historia PLC

Do końca lat 60 ubiegłego wieku układy sterowania maszyn budowano w formie sztywnej sieci logicznej. To okablowanie między stycznikami i przekaźnikami pełniło funkcję programu. Na pomysł wprowadzenia nowoczesnego sterowania wpadli amerykańscy inżynierowie zatrudnieni w przemyśle samochodowym. Zasugerowali oni, by algorytm działania zapisywany był nie w okablowaniu, lecz w pamięci. W 1970 r. pojawił się pierwszy system sterowania, działający na zasadzie cyklicznego obiegu pamięci programu. W 1973 roku w USA pracowało już ponad 3000 sterowników PLC.

Jak programuje się sterownik PLC?

Programowanie PLC zazwyczaj odbywa się na podstawie kodów dostarczanych przez producenta danego rozwiązania. Jednak wielu z nich umożliwia zaimplementowanie swojego kodu napisanego np. w Codesys.

Istnieją cztery główne języki programowania PLC:

• Ladder – na pierwszy rzut oka przypomina nieskomplikowany schemat elektryczny. Jest bardzo popularny;
• STL (Structured Text Language) – tutaj warunki dla urządzenia podaje się w formie tekstu;
• FBD (Function Block Diagram) – cechuje się tym, że każdy element oprogramowania traktuje jako obiekt, który ma wejścia i wyjścia. Często stosowany jest w miejscach, w których działa wiele takich samych obiektów;
• SFC (Sequential Function Chart) – przypomina on „drzewko” z hierarchią, które rysujemy na kartce. Dzięki niemu można dokładnie sprawdzić, jak działa algorytm.

Programiści aplikacji komputerowych chętniej korzystają z języka STL, a elektrycy z Ladder. Niektórych algorytmów nie da się napisać np. w Ladder, chociaż jest on językiem polecanym do nauki dla osób, które dopiero uczą się programowania.

Czym zajmuje się programista PLC?

Specjalista zajmujący się programowaniem PLC projektuje programy sterujące dla maszyn i systemów elektrycznych, głównie w sektorze przemysłowym, dążąc do automatyzacji procesów. Dla przykładu sterowniki programowalne są używane do sterowania maszynami na fabrycznych liniach montażowych w przemyśle samochodowym. Programiści PLC opracowują i optymalizują procesy, a także wykonują konserwację i diagnostykę błędów po wdrożeniu procesu. Często pracują również nad sposobami wizualizacji zachodzących procesów w celu zwiększenia operatywności danego systemu. Zajmują się również sprzedażą oraz zapewniają obsługę i szkolenia klientów. Odpowiadają za informowanie klientów o użytkowaniu i stosowaniu systemów PLC. Złożoność systemów PLC różni się w zależności od projektu i firmy.

Co musi umieć programista PLC?

Warto, by był on wykształcony w takich tematach jak:

• Programowanie;
• Oprogramowanie sterujące
• Logika przekaźnikowa;

Ponadto programiści PLC muszą się wyróżniać wysokim poczuciem odpowiedzialności oraz umiejętnością pracy autonomicznej i zazwyczaj posiadają dyplom z informatyki, inżynierii mechanicznej lub elektrotechniki. Osoby zajmujące się automatyką i inżynierią sterowania często posiadają wykształcenie z zakresu inżynierii elektrycznej. Nie ma niestety studiów w całości poswięconych tej tematyce. Należy samodzielnie nauczyć się wspomnianych już zadań lub uczestniczyć w szkoleniach zawodowych jako specjalista PLC albo podejmować kursy programowania PLC w odpowiednich placówkach szkoleniowych.
Gdzie zamówić programowalne sterowniki PLC?

Optiba.com to platforma zakupowa, która powstała i jest prowadzona z myślą o automatykach i programistach PLC choć nie tylko. Znajdziesz tutaj wiele starannie wyselekcjonowanych, sprawdzonych oraz atestowanych produktów, z których każdy pomoże Ci w codziennej pracy i pozwoli na wzrost wydajności firmy produkcyjnej i przemysłowej. Zapraszamy na zakupy u nas, w pewnym, rzetelnym i wyspecjalizowanym miejscu stworzonym przez profesjonalistów dla profesjonalistów. Nasi eksperci z chęcią Ci doradzą w wyborze odpowiedniego produktu lub rozwiązania.

Odwiedź nas już dziś i złóż swoje zamówienie na sterowniki!

Spodobał Ci się nasz artykuł blogowy? Możesz przeczytać także: Jak działają moduł PLC oraz panel HMI?Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite