Jak działają moduł PLC oraz panel HMI?

Jak działają moduł PLC oraz panel HMI?

 

Moduły PLC

Inżynierowie,  którzy byli już zaznajomieni z logiką przekaźników i schematami sterowania, łatwo mogli zaprogramować sterowniki PLC. Sterowniki te były programowane językiem drabinkowym, naśladującym obwody sterowania, jednak z zastrzeżeniem, że moc przepływa od lewej do prawej poprzez zamknięte styki, tak by zasilić cewkę przekaźnika.

Moduł zasilania

Moduł zasilania służy do dostarczania wymaganej mocy do całego systemu PLC. Konwertuje dostępną moc prądu zmiennego na prąd stały, wymagany przez CPU i moduł wejścia/wyjścia. PLC co do zasady działa na zasilaniu 24 V DC. Tylko nieliczne PLC korzystają z izolowanego źródła zasilania.

Moduł wejść i wyjść

Jest on także nazywany modułem wejścia i wyjścia. Urządzeniami wejściowymi mogą być przyciski start/stop, przełączniki itp. Urządzeniami wyjściowymi mogą być grzałki elektryczne, zawory, przekaźniki itp. Moduł wejścia/wyjścia pomaga w łączeniu urządzeń wejściowych i wyjściowych z mikroprocesorem.

Moduł wejścia i wyjścia pełni następujące funkcje:

  • Do modułu wejściowego podłączony jest sygnał  analogowy lub cyfrowy z urządzeń procesowych lub obiektu;

  • Konwertuje też sygnał wejściowy na 5 V DC, który może być używany przez PLC;

  • Blok izolacyjny zapobiega fluktuacjom PLC;

  • W module wyjściowym stany wyjść są zależne od zmiennych wejściowych i programu w PLC;

  • Komunikacji w przypadku modułów rozproszonych.

Moduł komunikacji

Ma on za zadanie łączenie sterownika z innymi urządzeniami, takimi jak programator lub elementy sieci lokalnej w określonym standardzie (np. Ethernet, Profibus) za pomocą odpowiedniego złącza (np. USB, RS232).

Moduł procesora i pamięć

Moduł CPU posiada centralny procesor, pamięć ROM i RAM. Pamięć ROM zawiera system operacyjny, sterowniki i aplikacje. Pamięć RAM służy do przechowywania programów i danych. Procesor jest „mózgiem” PLC z ośmiokątnym lub sześciokątnym mikroprocesorem. Ponieważ podstawą jego działania jest mikroprocesor, zastępuje on timery, przekaźniki i liczniki. Do sterownika PLC da się podłączyć dwa typy procesorów – jednobitowe lub tekstowe.

Procesor jednobitowy jest odpowiedzialny za funkcje logiczne. Procesory tekstowe można zastosować celem przetwarzania tekstu, danych liczbowych, sterowania i rejestrowania danych. CPU odczytuje dane wejściowe z czujników, przetwarza je i finalnie wysyła polecenie do urządzeń sterujących.

Panel HMI – definicja, założenia, funkcje

Panel HMI służy do komunikacji człowieka z maszyną. W automatyce słowo „komunikacja” odnosi się do elementów urządzeń służących do informowania ludzi o stanie procesu technologicznego, a także systemów sterowania, które pozwalają w dany proces interweniować.

Kiedy pojawił się panel HMI?

Określenie HMI jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego od zwrotu „Human – Machine Interface”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: „panel człowiek-maszyna”. Panele operatorskie pojawiły się wraz z pierwszymi urządzeniami. Pierwotnie były to elementy służące do „porozumiewania się” człowieka z maszyną, np. przyciski do sterowania, pokrętła do regulacji, czy liczniki do odczytu danych. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii, panele HMI często zastępują komputery przemysłowe. Najnowocześniejsze z nich posiadają opcję zdalnego sterowania. Ponadto wyposażone są w oprogramowanie i ekrany dotykowe, co znacznie usprawnia wymianę informacji na poziomie człowiek-maszyna. Są niezastąpione w  komunikacji z zasilaczami i innymi urządzeniami peryferyjnymi. Panele sterownicze znajdują więc szerokie zastosowanie, zarówno w urządzeniach spotykanych na co dzień, jak i w bardziej wymagających, profesjonalnych zastosowaniach przemysłowych.

Wyposażenie i funkcje HMI

Obecnie stosowane są różne modele paneli sterowniczych. Mogą one posiadać klawiaturę membranową czy też kombinację przełączników, przycisków, liczników oraz pokręteł. Jedną z głównych zalet współczesnych paneli HMI jest wyposażenie ich w wyświetlacze. Zamiast wyświetlaczy LCD montuje się w nich coraz częściej ekrany dotykowe. Bardzo ważnym elementem są także porty komunikacji. Poza portami do szeregowej transmisji danych, a także tymi, używanymi do programowania sterowników, stosowane są również złącza USB. Pozwalają one na komunikację np. z urządzeniami peryferyjnymi. Często spotykane są również złącza Ethernet i komunikacja Wi-Fi.

Panele HMI służą do:

  • Obsługi – monitorują pojedyncze urządzeń systemu, są interfejsem wprowadzania zmiennych;
  • Oceny danych – ułatwiają zarządzanie i optymalizację;
  • Komunikowania pojedynczych zakłóceń – przekazują informację o niestandardowym stanie procesu, na przykład: „zbyt niski poziom oleju”;
  • Komunikowania zakłóceń systemu – informują o błędach systemowych, na przykład o spadku napięcia w instalacji itd.

 

Zamów u nas już dziś

Zamów już dziś moduł PLC oraz panel HMI na Optiba.com.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Przeczytaj ich więcej na naszym BLOGU.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite