Co wykrywa czujnik magnetyczny? Zasada działania

Co wykrywa czujnik magnetyczny? Zasada działania

Co wykrywa czujnik magnetyczny? Zasada działania

Czujniki to jedne z podstawowych elementów automatyki przemysłowej. Obecnie ciężko sobie wyobrazić zautomatyzowanie procesu produkcyjnego bez tych konkretnych części. Jakie czujniki stosuje się na terenie obiektu przemysłowego? Bardzo często są to czujniki magnetyczne. Właśnie temu rodzajowi części zamiennych do maszyn poświęcimy ten artykuł. O tym, jakie przeznaczenie mają czujniki przemysłowe, pisaliśmy w osobnym tekście. Sprawdźmy, co do zaoferowania mają jedne z nich: czujniki magnetyczne. 

Co to jest czujnik magnetyczny? Budowa czujnika

Rynek części zamiennych jest obecnie bardzo szeroki. Czujniki są jednymi z ważniejszych elementów w układach sterowania. Dlaczego akurat czujniki magnetyczne są jednymi z popularniejszych? Co wykrywa czujnik magnetyczny? Dokładnie po te produkty sięga się, gdy trzeba w trudno dostępnym miejscu wykryć pole magnetyczne. Ten typ części jest ważnym elementem automatyki w rozbudowanych instalacjach przemysłowych.

Jak zbudowany jest jest taki czujnik magnetyczny? Tego typu element posiada dwie główne części składowe. Czujnik magnetyczny posiada specjalny chip, który z kolei ma komponent magnetorezystywnym. Jego zadaniem jest wykrycie wektora magnetycznego. Drugim elementem czujnika magnetycznego jest magnes. Ta część służy z kolei do polaryzacji wektora, który wykrył komponent magnetorezystywny. Jak to działa w praktyce? Takie chipy, które stosuje się w czujnikach wychwytują zmiany w wektorze magnetycznym, rejestrującym zachowanie ciała magnetycznego.

Zasada działania czujnika magnetycznego

Na jakiej zasadzie działa czujnik magnetyczny? Czujnik magnetyczny działa więc w stosunkowo prosty sposób w zależności od jego budowy. Czujniki magnetyczne wykorzystują obecność pola magnetycznego. Takie pole może powstać na skutek występowania magnesu stałego. Co wykrywa czujnik magnetyczny? Czujnik magnetyczny z magnesem wykrywa ruch przedmiotu ferromagnetycznego. Czujnik magnetorezystancyjny reaguje na pole magnetyczne zmianą rezystancji. Czujnik magnetyczny hallotronowy zmienia potencjały w przewodniku pod wpływem pola magnetycznego. Czujnik kontaktronowy reaguje na pole magnetyczne przyciąganiem styków  zwierając je. Wszystkie powyższe czujniki wykorzystują zjawisko pola magnetycznego i mogą być stosowane do różnych potrzeb  w zależności od ich konstrukcji. Gdzie w praktyce warto użyć tego rodzaju czujników?

Zastosowanie czujnika magnetycznego

Istnieje wiele możliwości wykorzystania czujników magnetycznych. Z tego wynika ich spora popularność. Przede wszystkim czujniki magnetyczne są bardzo często elementami większego systemu alarmowego. Z czego to wynika? Taki czujnik magnetyczny odznacza się dużo wyższą dokładnością zakresu pomiarowego, niż tradycyjne czujniki. Chociażby optyczne czy czujniki indukcyjne. Dzięki ich dużej dokładności, czujników magnetycznych używa się wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki. Czujnik magnetyczny skutecznie wykrywa śledzony przedmiot, nawet w obiektywnie ciężkim środowisku.

Gdzie zatem stosuje się czujniki magnetyczne? Znajdziesz je w wielu aplikacjach. Czujników magnetycznych używa się w wielu aplikacjach. Służą dokładnie do wykrywania obiektów, które są w ruchu. Obrotowym albo ruchu postępowym. Co wykrywa czujnik magnetyczny? Potrafi rozpoznawać obiekt, umieszczony za plastikowym materiałem. Dlatego tego typu czujniki sprawdzają się świetnie we wnętrzu rur. Ścianki ochronne w urządzeniach również nie stanowią dla nich problemu. Czujniki magnetyczne bardzo dobrze sprawdzą się w miejscach z wyższą temperaturą.

Jak działa czujnik magnetyczny?

Jak zatem podsumować sposób działania czujnika magnetycznego? Jakie obiekty mogą wytwarzać pole magnetyczne? Pole magnetyczne wytwarzane jest wokół:

  • magnesów,
  • przewodników z prądem,
  • poruszającego się ładunku elektrycznego.

Z jaką reakcją mamy do czynienia w przypadku czujników magnetycznych? Jeśli chodzi o te produkty, to zachodzi tu reakcja na pole magnetyczne wytwarzane właśnie przez magnesy. Te z kolei muszą być na stałe połączone z danym przedmiotem. Czy istotny jest rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest ten obiekt? Obecnie czujniki radzą sobie dobrze z różnego rodzaju materiałami. Warto jednak pamiętać, że najlepszy efekt uzyskuje się stosując obiekty nieferromagnetyczne. Jaki jest tego rezultat? Takie materiały gwarantują zdecydowanie większy zakres działania czujnika. Jak to możliwe, że czujnik działa przez przeszkodę typu ścianka pojemnika? Wykrywanie obiektu jest możliwe, ponieważ pole magnetyczne potrafi przenikać przez materiały niemagnetyczne. Sensory działają nawet wtedy, gdy obiekt i czujnik oddziela przeszkoda. Oczywiście diamagnetyczna.

Zalety czujnika magnetycznego

Które cechy tego produktu warto jeszcze wymienić? Jak wypadają te sensory w porównaniu z czujnikami indukcyjnymi? W tym zestawieniu zaletą czujników magnetycznych jest większa strefa działania. Jest ona wyższa, niż w czujnikach indukcyjnych, nawet kilkukrotnie. Znacznie większe jest także przenikanie pola magnetycznego, przez materiały niemagnetyczne. Jakiego rodzaju są to tworzywa?

Materiały niemagnetyczne stosowane w przemyśle, przez które działa ten czujnik to:

  • drewno,
  • aluminium,
  • stal nierdzewna,
  • tworzywa sztuczne.

Dzięki temu, czujnik można umieścić poza obszarem niekorzystnych warunków otoczenia. Najlepiej zobrazować to na przykładzie z siłownikiem hydraulicznym. Czujnik umieszcza się na korpusie urządzenia. Tak, aby przez obudowę wykrywał magnetyczne części tłoka. W tym przypadku czujnik magnetyczny działa bez ryzyka narażenia na warunki w środku siłownika.

Gdzie kupić czujnik magnetyczny?

Czujniki magnetyczne niewątpliwie ułatwiają pracę instalacji przemysłowych. Zastosowanie takich sensorów wspiera zmianę w kierunku zautomatyzowania procesu produkcji. Zastanawiasz się, gdzie kupić dobrej jakości czujnik magnetyczny? Wybór tego typu części warto skonsultować z doświadczonym sprzedawcą. Właściwy dobór czujników do Twojej firmy zapewni Ci obsługa sklepu Optiba. Części wymienne do urządzeń i maszyn to nasz podstawowy asortyment. Pomagamy znaleźć wyjście także z awaryjnych sytuacji. Szukasz części zamiennych, które są trudno dostępne?

Jesteśmy w stanie dostarczyć Ci produkt, którego potrzebujesz. W maksymalnie krótkim czasie. W sklepie Optiba mamy dostęp do artykułów najlepszych producentów. Co za tym idzie, posiadamy szeroka ofertę czujników: indukcyjnych, magnetycznych i wielu innych. Potrzebujesz wydajnych czujników zbliżeniowych? Firmy, z którymi współpracujemy produkują elementy wymienne do wszystkich urządzeń dostępnych na rynku. To właśnie jest naszą dewizą. Skontaktuj się z nami. Znajdziemy dla Ciebie części na zmianę, których potrzebujesz. Asortyment techniczny sklepu Opiba pomoże Ci znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Szukając czujników zbliżeniowych, warto zapytać o poradę ekspertów. Pracownicy naszej firmy Optiba mają wieloletnie doświadczenie w branży technicznej. Dzięki temu udzielą Ci fachowej porady na temat części do urządzeń i maszyn. Szukasz elementów wymiennych konkretnego producenta? W ofercie posiadamy produkty wielu uznanych firm. Dlaczego jeszcze warto podjąć z nami dłuższą współpracę? Dla naszych stałych klientów mamy sensory w bardzo atrakcyjnych cenach. Wyślij do nas zapytanie ofertowe. Doświadczeni pracownicy pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Czujnik magnetyczny - podsumowanie

Warto podsumować informacje o produkcie, jakim jest czujnik magnetyczny. To bardzo istotna część wielu układów sterowania. Czujniki magnetyczne są powszechnie wykorzystywane w automatyce przemysłowej.  Co jest podstawowym obszarem zastosowania tego typu czujników? Produkty tego rodzaju są montowane w instalacjach przemysłowych. Gdzie znajdują szczególne zastosowanie czujniki magnetyczne? Bardzo dobrze sprawdzają się, gdy trzeba wykrywać obecność obiektów w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach. Sensory magnetyczne przeprowadzą skutecznie detekcję wewnątrz kanału lub rury. Ich główną zaletą jest wykrywanie obiektów w miejscach trudnodostępnych. Ponadto, te produkty posiadają większe możliwości, niż czujniki indukcyjne. Właśnie dlatego, że odbierają pole magnetyczne przez rozmaite przeszkody. Stosunkowo duży zasięg pomiarowy sprawia, że czujniki magnetyczne są chętnie wybieranymi sensorami do wielu urządzeń.Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite