Części zamienne OEM
Zgodnie z najnowszą dyrektywą GVO każdy użytkownik wybranej maszyny, ma prawo do naprawy jej w wybranym serwisie bez ryzyka utraty gwarancji producenta. Przy mniejszych lub większych usterkach niezbędny jest oczywiście zakup części zamiennych, które wielu osobom mogą sprawić duże kłopoty. Aby wybrać najlepsze części zamienne oryginalne warto skorzystać z numeru OEM.
Czym są części OEM?
OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) najprościej rzecz mówiąc to unikalny numer części, który najczęściej nadawany jest przez producenta wybranej maszyny. Z praktycznego punktu widzenia numer OEM pełni rolę kodu DNA danej części.
W przemyśle maszynowym OEM jest najczęściej kombinacją cyfr i liter. Aby wybrać odpowiednie części do maszyn, wystarczy wskazać ich numer OEM, dzięki czemu proces wyszukiwania znacząco się skróci. Każdy producent części korzysta z własnej numeracji produkowanych wyrobów.
Jak odszukać OEM?
Sam numer OEM najczęściej znajduje się na specjalnej naklejce albo na tabliczce informacyjnej umieszczonej na obudowie wybranej części.
Jak wspomniano powyżej, aby szybko odszukać odpowiednie części do maszyny, warto skorzystać z numeru katalogowego OEM. W zadaniu tym pomóc mogą nasza wyszukiwarka, bądź bezpośrednio specjaliści zespołu Optiba, dzięki którym można znaleźć nie tylko oryginalne części OEM, ale również zamienniki.
Jak odczytać OEM?
Podczas wyszukiwania części według numeru OEM, warto zapoznać się ze sposobem oznaczania ich jakości. Symbol "O" określa oczywiście oryginalne części z indywidualnym logo producenta samochodu (OE). Symbol "Q" określa z kolei oryginalne części z logo producenta (OEM i OES). Pod symbolem "P" kryją się zamienniki, które jakościowo dorównują oryginalnym częściom. Zamienniki o najniższej jakości oznaczane są z kolei symbolem "Z".
Co warto wiedzieć?
Części OEM w Polsce bardzo często oznaczane są literą Q. Części OEM bardzo często pochodzą z tej samej linii produkcyjnej co części OE. Jedyna różnica między nimi polega tak naprawdę na celu zastosowania.
Części z oznaczeniem Q trafiają bezpośrednio na rynek, a dokładniej mówiąc do sklepów stacjonarnych i internetowych. Warto wspomnieć również o tym, że części OEM rzadko kiedy posiadają oznaczenia marki danej maszyny. Na etykiecie znajdują się jedynie oznaczenia własne.
Szerokie zastosowanie
Części zamienne oryginalne są najwyższej jakości, dlatego też cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wyróżnić można między innymi części do:
Oryginalne części zamienne są identyczne jak części na pierwszy montaż. Mogą pochwalić się one tymi samymi właściwościami i tą samą technologią produkcji. We współczesnym przemyśle maszynowym jest duże zapotrzebowanie na łożyska toczne, ślizgowe, kulkowe, wałeczkowe i części, które odpowiadają za mechaniczne przeniesienie napędu. Mowa tutaj przede wszystkim o pasach, łańcuchach i kołach napędowych.
Bardzo ważną grupę tworzą części odpowiedzialne za pneumatykę (siłowniki, zawory pneumatyczne, złącza pneumatyczne) i hydraulikę (zawory, cewki, siłowniki hydrauliczne, silniki hydrauliczne itp.). Nie można zapominać także o elektronice przemysłowej. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii maszyn jest właśnie automatyka przemysłowa, dlatego też jest tak duże zainteresowanie na takie części OEM jak np.: sterowniki silników elektrycznych, czujniki elektroniczne, przetworniki pomiarowe, czy też osprzęt sterujący i zabezpieczający.