Mechaniczne przeniesienie napędu - elementy i akcesoria
Przekładnie mechaniczne, ze względu na swoją budowę realizują wiele różnorodnych funkcji, które swoje zastosowanie znajdą w niemal każdym zakładzie przemysłowym. Jakie elementy konstrukcyjne są niezbędne do tego, by mechaniczne przeniesienie napędu mogło przebiegać bez zakłóceń?
Pasy i łańcuchy
Pasy klinowe to elementy układu odpowiedzialne za przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego do urządzeń odbiorczych. Pasy można podzielić na:
-
klinowe klasyczne (stosowane w rolnictwie, budownictwie, przemyśle);
-
klinowe uzębione (sprawdzające się wszędzie tam, gdzie praca odbywa się pod dużymi obciążeniami i prędkościami obrotowymi).
Pasy zębate (synchroniczne) mają powszechne zastosowanie w przemyśle. Pasy wraz z przekładniami przeznaczone są do przenoszenia napędu. Są zdolne do pracy nawet przy bardzo dużych prędkościach.
Pasy napędowe płaskie znają swoje zastosowanie zarówno w układach napędowych wieloosiowych, jak i krzyżowych czy stycznych. Takie pasy mogą być często traktowane również jako pasy transportowe (ich budowa umożliwia swobodne przenoszenie napędu jedną lub dwiema stronami pasa). Pasy płaskie występują w bardzo różnych typach, dzięki czemu ich zastosowanie jest bardzo szerokie.
Łańcuchy rolkowe złożone są z płytek zewnętrznych i wewnętrznych, tulejek oraz sworzni. Dzięki dodatkowym rolkom, które są zamocowane do tulejek, łańcuch ma zwiększoną wytrzymałość.
Łańcuchy płytkowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się ze specyficznie ułożonych względem siebie płytek. Stosowane są przede wszystkim w przemyśle ciężkim i stoczniowym. Jest to wyjątkowy typ łańcucha, nieposiadający tulejek, złożony wyłącznie ze sworzni i płytek.
Koła napędowe pasowe i łańcuchowe
Koła napędowe pasowe stanowią podstawowy element w konstrukcji przekładni pasowej. Jeżeli wykonane zostaną z materiałów najwyższej jakości, odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczący wpływ wielu czynników zewnętrznych.
Koła łańcuchowe, ze względu na dużą różnorodność stosowanych łańcuchów. To daje wiele możliwości zastosowania tego typu układów i to nie tylko w przemyśle. Układy łańcuchowe do efektywnej i niczym niezakłóconej pracy nie wymagają zastosowania poślizgu.
Tuleje zaciskowe
Tuleje zaciskowe stanowią pewnego rodzaju uchwyt, który wytwarza ogromną siłę zaciskową wokół przedmiotu, który podtrzymuje. Stosuje się do mocowania kół pasowych i łańcuchowych na wałach.
Sprzęgła i elastomery
Sprzęgło jest specjalnym mechanizmem, który łączy ze sobą dwa niezależnie osadzone wały, co ma na celu przeniesienie momentu obrotowego. Sprzęgła swoje szerokie zastosowanie odnajdują przede wszystkim w mechanice. Podział sprzęgieł jest niezwykle obszernych, a każdy z typów różni się od siebie nie tylko budową, ale również zastosowaniem. W mechaniczne najczęściej stosowane są sprzęgła przeciążeniowe i jednokierunkowe.
Sprzęgła jednokierunkowe zgodnie z nazwą przenoszą moment obrotowy tylko w jednym kierunku. Swoje zastosowanie znajdują nie tylko w mechanice, ale również w wielu gałęziach przemysłu.
Sprzęgła przeciążeniowe swoje zastosowanie znają wszędzie tam, gdzie konieczne jest natychmiastowe rozłączenie napędu, jeżeli przekroczona zostanie graniczna wartość momentu obrotowego.
Elastometry są mechanicznymi elementami elastycznymi, które dzięki swoim właściwościom nie ulegają zniszczeniu, szybko powracając do swojego pierwotnego kształtu. Najczęściej wykonywane są z naturalnych materiałów bądź wysokiej jakości surowców syntetycznych.