Filtry przemysłowe
Filtry przemysłowe wykorzystywane są współcześnie w różnorodnych dziedzinach przemysłu. Procesy filtracyjne wpływają na: przedłużenie żywotności maszyn pracujących, poprawę warunków pracy, czy usprawnienie niektórych procesów technologicznych. Filtr przemysłowy, który jest najistotniejszą częścią systemu filtrującego, ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia oraz cząstki chemiczne, które mogłoby zakłócić prawidłową pracę urządzeń.
Wartością dodaną filtrów jest bezpośredni ich wpływ na poprawę warunków środowiska naturalnego. Zanieczyszczenia, które w normalnym trybie wydostawały by się na zewnątrz, osadzają się na materiale filtrującym.
Filtry dla przemysłu - zastosowanie
Filtry dla przemysłu wykorzystywane są na szeroką skalę w takich dziedzinach, jak hutnictwo, w przemyśle maszynowym, szklarskim, papierniczym, włókienniczym, czy chemicznym. Ze względu na ogromną użyteczność filtrów przemysłowych, znajdują one swoje zastosowanie w oczyszczaniu wielu różnorodnych składników chemicznych. Filtruje się nie tylko wodę, materiały sypkie czy olej, ale również: kwasy, napoje, żywice, lakiery i inne substancje eksploatowane i produkowane w zakładach przemysłowych.
W przypadku oczyszczania cieczy, filtracja stanowi za razem najtańszy i najbardziej efektywny sposób na uzyskanie właściwych parametrów płynu. Filtr przemysłowy stosuje się także przed komponentami układu wyjątkowo narażonymi na działanie czynników zewnętrznych, w celu ochrony przed cząstkami zanieczyszczającymi.
Filtry w parkach maszyn
Specjalistyczne filtry hydrauliczne znajdują swoje zastosowanie w gałęziach przemysłu, w których eksploatuje się maszyny i urządzenia techniczne. Zabezpieczenie filtracyjne pozwala sprzętom na utrzymywanie prawidłowych parametrów oleju silnikowego, zapobiegając tym samym dostawaniu się zanieczyszczeń do obiegu. Intensywna praca urządzeń, w których nie zastosowano by filtrów przemysłowych, jest w praktyce niemożliwa.
Bez odpowiedniego systemu filtrującego występowanie awarii, związanych np. z zacieraniem się komponentów wewnętrznych, byłoby czymś powszechnym. Filtry w parkach maszyn przedłużają żywotność urządzeń, utrzymując jednocześnie prawidłowy poziom ciśnienia cyrkulującego oleju.
Filtr przemysłowy - korzyści z zastosowania
Podstawową korzyścią, która wynika z zastosowania nowoczesnych filtrów dla przemysłu, jest przedłużenie bezawaryjnego użytkowania maszyn i urządzeń. Stosunkowo niewielkim kosztem można efektywnie przedłużyć sprawność urządzeń, dzięki czemu zredukowane zostaną koszty związane z koniecznością naprawy sprzętów. Filtry, w zależności od rodzaju, separują różne odmiany zanieczyszczeń, które mogłoby zakłócić pracę urządzeń przemysłowych.
Filtry w parkach maszyn są doceniane przez użytkowników za wysoki wskaźnik oczyszczania oraz za niską awaryjność i bezobsługowość samych filtrów. Systemy filtracyjne stosowane są do ochrony m.in. wymienników płytowych, dysz rozpylających, pomp czy uszczelnień w maszynach eksploatowanych przemysłowo.
Filtracja możliwa także w trudnych warunkach
Filtry w parkach maszyn muszą cechować się wysoką wytrzymałością i maksymalną sprawnością, ze względu na niekorzystne warunki pracy. Do specjalistycznej ochrony maszyn stosuje się np. powrotne filtry oleju hydraulicznego, które są instalowane bezpośrednio na zbiorniku. Są one proste w integracji z blokami hydraulicznymi, mają wysoką skuteczność oczyszczania, przyczyniają się do redukcji odpadów poprodukcyjnych.
Innym rodzajem filtrów są produkty osuszające, które niwelują wysokie ryzyko przedostawania się wilgoci do układów zamkniętych. Specjalnie zaprojektowana formuła filtru absorbuje wodę z otoczenia, a także zmniejsza wydostającą się ze zbiornika mgłę olejową.
W przemyśle stosuje się także przyjazne dla środowiska filtry powietrza, które zapobiegają przedostawaniu się gazów, pyłów i innych niewielkich cząstek stałych do urządzeń i zbiorników. Ponadto wykorzystuje się także:
-
filtry świecowe;
-
filtry workowe;
-
filtry samoczyszczące;
-
filtry magnetyczne;
-
filtry koszowe;
-
filtry siatkowe.
Skutecznie dobrany system filtracji wpływa na poprawę warunków pracy i obniżenie ryzyka awarii maszyn i urządzeń przemysłowych. Najistotniejszą kwestią w doborze filtrów jest maksymalizacja skuteczności ich działania. Dodatkowo można zastosować różnorodne akcesoria do każdego rodzaju filtrów. Należy wybrać taki produkt, który dokładnie pasuje do warunków pracy maszyn, urządzeń czy zbiorników.