Elementy złączne i części DIN
Oryginalne elementy złączne wykorzystywane są na szeroką skalę nie tylko w wielu różnych branżach przemysłu, ale również w rzemiośle. Elementy złączne i części DIN wykorzystywane są między innymi przy budowie maszyn i urządzeń. Odgrywają one ważną rolę na liniach produkcyjnych w profesjonalnych warsztatach mechanicznych, czy też w stolarniach.
Dlaczego warto postawić na oryginalne elementy złączne i części DIN?
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że jakość wykonania poszczególnych elementów złącznych i części DIN, ma oczywiście bezpośredni wpływ na trwałość i żywotność połączonych produktów końcowych. Oryginalne elementy złączne w przemyśle co prawda nie należą do najtańszych wydatków, ale jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno szybko się zwróci.
Najpopularniejsze elementy złączne
W dzisiejszych czasach można wyróżnić połączenia nierozłączne i rozłączne. W tym drugim przypadku mowa oczywiście o łączeniach, które można w każdej chwili zdemontować i ponownie zamontować bez ryzyka uszkodzenia poszczególnych elementów wiążących. Do grupy tej można zaliczyć oczywiście różnego typu śruby, nakrętki i podkładki. W przemyśle bardzo często można spotkać się również z nazwą normalia. Do tej kategorii można zaliczyć wszystkie elementy złączne znormalizowane i nieznormalizowane, które można wykorzystać na przykład do łączenia drewna i metalu. Do najpopularniejszych normaliów, można zaliczyć: śruby, wkręty, podkładki, uszczelki, nity, nitonakrętki itp.
Normalizowane elementy złączne - co trzeba wiedzieć?
Wielu producentów oferuje swoim klientom normalizowane elementy złączne. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że za każdym razem można liczyć na takie same kształty i wymiary. Pamiętać należy o tym, że standaryzacji dokonuje się zawsze na poziomie danego kraju. W Polsce najczęściej stosuje się normę niemiecką DIN i europejską EN. Na półkach sklepowych znaleźć można także standardowe części maszyn w normie międzynarodowej ISO.
Nakrętki i podkładki
Nakrętki najczęściej występują przy boku śruby. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe jest złączenie dwóch różnych przedmiotów tak, aby były one trwale spojone. Do wyboru są: nakrętki trapezowe, sześciokątne, łopatkowe, pazurkowe, samokątrujące i specjalne nakrętki mufki.
Podkładki wykorzystywane są z kolei do zabezpieczania poszczególnych elementów przed zgnieceniem i zadrapaniem w trakcie zakręcania śluby. Na rynku dostępne są także specjalne podkładki, które dodatkowo zabezpieczają przed odkręcaniem. Mowa tutaj oczywiście o popularnych podkładkach sprężynowych. Nowością na rynku są podkładki wyrównujące, które jak sama nazwa wskazuje wyrównują pochylenie danego elementu łącznego.
Pręty gwintowane
Pręty gwintowane są kolejnymi elementami złącznymi, których nie można zabraknąć w przemyśle. Największym zainteresowaniem cieszą się pręty o przekroju okrągłym, które dostępne są w różnej średnicy (od 5mm do 33mm) i różnej długości (1000mm-2000mm). W zależności od przeznaczenia warto zwrócić uwagę także na twardość prętów. Na zewnątrz idealnie sprawdzą się pręty ocynkowane, które charakteryzują się dużą odpornością na korozję.
Nity i nitonakrętki
Przy montażu wielu różnych elementów przydać mogą się także specjalne nity i nitonakrętki. Tego typu elementy złączne najczęściej stosuje się przy łączeniu blach, tworzyw sztucznych, czy też nierozłącznych części maszyn. Godne uwagi są przede wszystkim nity zrywalne, które można bardzo łatwo i szybko zamontować w wybranych elementach. Największym atutem akcesoriów tego typu jest ich duża wytrzymałość, co automatycznie przekłada się na trwałość samego połączenia.
Wkręty, kołki, gwoździe
Jak powszechnie wiadomo nie wszędzie da się wkręcić powyżej opisane śluby i nakrętki. Przy problematycznych powierzchniach coraz częściej stosuje się wkręty, kotwy i kołki rozporowe. Aby uzyskać solidne i trwałe efekty, warto postawić na wysokiej jakości blachowkręty i gwoździe. Największym zainteresowaniem cieszą się wkręty samowiercące i uniwersalne. Doskonałymi parametrami użytkowymi, mogą pochwalić się także wkręty ocynkowane z łbem podkładkowym.
Kotwy i kołki rozporowe
Kotwy do przelotowego montażu najczęściej wykorzystywane są do mocowania różnorodnych konstrukcji w betonie niezarysowanym. Dzięki długiemu gwintowi, można liczyć na montaż z odstępem ze zmienną długością użytkową. Na rynku dostępne są kotwy sworzeniowe i tulejowe.
Jeżeli chodzi o kołki rozporowe, to wykorzystywane są one głównie do zamocowania różnorodnych materiałów na ścianach, sufitach i podłogach. Do wyboru są kołki rozporowe ramowe i wbijane, które doskonale sprawdzą się w ścianach betonowych.