Czujniki indukcyjne
Czujniki indukcyjne to doskonale nadające się do zastosowań w automatyce przemysłowej urządzenia, które służą do wykrywania obiektów w ich strefie działania. Ich cechą charakterystyczną jest generowane pole elektromagnetyczne, które reaguje na obecność metalowych obiektów.
Czujniki indukcyjne są najczęściej stosowane w aplikacjach, gdzie wymagana jest wysoka temperatura, wytrzymałość na trudne warunki przemysłowe oraz odporność na zapylenie i zanieczyszczenia.
Czujniki indukcyjne mają różne rodzaje czoła, takie jak czoło odkryte, czoło ekranowane czy czoło z wykonaniem ze stali nierdzewnej lub aluminium. Dostępne są również różne typy czujników, takie jak czujniki normalnie otwarte (NO) i normalnie zamknięte (NC), a także czujniki z wyjściem dwustanowym lub wyjściem analogowym.
Czujniki indukcyjne - zasięg działania
Czujniki indukcyjne posiadają stałą odległość przełączania, co oznacza, że wykrywają obiekty tylko w określonym zasięgu działania. Mogą być zasilane prądem stałym i są kompatybilne z różnymi układami przekaźnikowymi, jak np. czujniki PNP i NPN.
Czujniki indukcyjne wykorzystują prądy wirowe do wykrywania obiektów, a ich wyjścia mogą być podłączone szeregowo do sterowników, liczników lub innych urządzeń.
Ważnym aspektem czujników indukcyjnych jest możliwość wykrywania obiektów wykonanych ze stali nierdzewnej, co jest szczególnie istotne w wielu branżach przemysłowych. Są one także stosowane w kontroli drgań, wykrywaniu położenia, zliczaniu obecności, przesyłaniu sygnałów, monitorowaniu ciśnienia i wielu innych zastosowaniach.
Czujniki indukcyjne- charakterystyka
Czujnik indukcyjny charakteryzują się prostym montażem i przyłączem, co ułatwia proces instalacji. Ich wysoka niezawodność i precyzja wykrywania sprawiają, że są nieodzownym elementem w systemach automatyzacji przemysłowej, znakomicie nadając się do pracy w różnorodnych branżach i warunkach przemysłowych.
Czym jest czujnik indukcyjny?
Czujnik indukcyjny jest urządzeniem, dostarczającym informacje o pojawieniu się określonego bodźca lub przekroczeniu danej wartości. Jego działanie najczęściej polega na przesłaniu sygnału w postaci prądu elektrycznego, z uwagi na fakt, że jest on łatwy w przesłaniu na duże odległości.
>
Ponadto dzięki przetwarzaniu go przy użyciu różnych technik, sygnał ten można wzmocnić.
Uniwersalne zastosowanie
Znając parametry wybranego przez nas docelowego zastosowania, łatwo dobierzemy właściwy czujnik indukcyjny. Podstawowymi cechami tego typu urządzenia są: zakres pomiarowy, dokładność oraz rodzaj sygnału wyjściowego. W przypadku czujników z wyjściem cyfrowym mówimy również o rozdzielczości i częstotliwości odczytów.
Niektóre sensory mają również możliwość zmierzenia czasu ich reakcji na zmianę wielkości oraz szeregu bardziej zaawansowanych parametrów, co przekłada się na jakość wykonywanych pomiarów.4
Zaawansowane urządzenia
Złożone czujników indukcyjnych często występujące w formie miniaturowych modułów, wykorzystują również wbudowany układ elektroniczny. Ich przykładem mogą być dalmierze optyczne i ultradźwiękowe, moduły monitorujące jakość powietrza, a także cyfrowe czujniki temperatury i wilgotności. Większość współczesnych czujników ciśnienia posiada też wbudowaną elektronikę, dzięki której na wyjściu podzespołu obecne jest napięcie o zależności liniowej względem ciśnienia.
Gdzie kupić czujnik indukcyjny?
Czujniki indukcyjne warto kupić w naszym sklepie internetowym Optiba.com, gdzie znając potrzebne parametry urządzenia, a także cechy docelowego rozwiązania, z łatwością wybierzesz nie tylko ten, lecz również inne produkty dla swojego zastosowania.
Korzystając z naszej oferty zyskujesz nie tylko wiedzę i doświadczenie, włożone przez nasz zespół w każdy, dostępny produkt. Otrzymujesz również gwarancję wysokiej jakości samych produktów, a także obsługi ich zakupu. Skorzystaj już dziś z tej możliwości i odbierz korzyści jakie niesie.