Automatyzacja produkcji

Automatyzacja produkcji

Produkcja przemysłowa staje przed coraz to nowszymi wyzwaniami. Jakie jest kluczowe z nich? To potrzeba dostarczenia klientom produktów wytworzonych w możliwie jak najkrótszym czasie. Oczywistym jest, że każdy producent chce w związku z tym maksymalnie zoptymalizować sam proces produkcyjny. Docelowo, aby zminimalizować czas i koszt procesu produkcji danych produktów.

Co pozwala na obniżenie kosztów produkcji przedsiębiorstwa? Coraz większy nacisk kładzie się na rozwiązania z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. Kolejne firmy zauważają konieczność zastosowania automatyki na swoich liniach produkcyjnych. W rezultacie, stale rośnie zainteresowanie produktami do automatyki. Jakie to elementy? Czym jest automatyka przemysłowa i z czego się składa? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Sterowanie pracą różnych rodzajów maszyn - co to takiego?

Jak ująć w jednym zdaniu szeroki zakres zastosowań automatyki? Jest to dziedzina, która odpowiada za sterowanie pracą różnych rodzajów maszyn. Automatyka to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijający się dział inżynierii elektrycznej. Jej zastosowanie umożliwia także stałe monitorowanie procesów w trakcie wytwarzania produktów. Obserwacja pracy maszyny, pozwala na bieżącą kontrolę jakości samej produkcji. To naturalnie przyczynia się do poprawy jakości wyrobów danego przedsiębiorstwa. Zintegrowane systemy sterowania pozwalają na ograniczenie roli człowieka do minimum lub wykluczenia go całkowicie. Wykorzystując automatykę, urządzenia mogą pracować zupełnie samodzielnie. Co jeszcze sprawia, że systemy automatyki przemysłowej są tak chętnie wykorzystywane w wielu branżach?

Zalety  w pracy i produkcji

Automatyka linii produkcyjnych przede wszystkim zwiększa wydajność produkcji. Ale to nie wszystko. Co jeśli w firmie zainstaluje się specjalne oprogramowanie i wykorzysta odpowiednio elektronikę? Tak zaprojektowany układ, będzie jednocześnie dobrym systemem alarmującym. Co to zmienia dla operatorów maszyn i pracowników utrzymania ruchu? Mogą dzięki automatyce natychmiast reagować na powstałe problemy. Dzięki temu, firma nie straci na całkowitym przestoju w produkcji. Rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej zwiększają tym samym poziom bezpieczeństwa na produkcji. Z jakich jeszcze powodów, automatyka maszyn jest obecna w tylu branżach?

Korzyści przedsiębiorstwa wynikające z automatyzacji produkcji:

 • podwyższenie wydajności linii produkcyjnych
 • stała kontrola urządzeń i możliwość szybkiej reakcji na awarie
 • obniżenie kosztów produkcyjnych, logistycznych i operacyjnych
 • zoptymalizowane zużycie surowców do produkcji
 • korzystny wpływ na środowisko poprzez większą ergonomię produkcji
 • podniesiony poziom bezpieczeństwa pracowników
 • wzrost konkurencyjności firmy w branży

Powyższe zalety automatyki przemysłowej sprawiają, że jest to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie w wielu firmach. Chcesz poznać elementy odpowiadające za procesy automatyzacji oraz ich zastosowanie? Czytaj dalej! 

Na czym polega automatyka? Zastosowanie 

Jakie rozwiązania są najczęściej wykorzystywane w automatyce przemysłowej? Gdzie znajduje ona zastosowanie?  Automatyzacja pracy maszyn ma miejsce praktycznie we wszystkich sektorach przemysłu. Gdzie wykorzystuje się automatykę w przemyśle? Automatyka przemysłowa jest stosowana:

 • w maszynach produkcyjnych
 • do pomiaru i kontroli urządzeń
 • w technologii zasilania
 • w systemach połączeń
 • w urządzeniach napędowych


Oczywiście to nie wszystkie możliwe zastosowania. Na wielu liniach produkcyjnych są zainstalowane dodatkowe urządzenia, które razem z maszynami do produkcji stanowią zintegrowane systemy automatyki. Które maszyny można przede wszystkim zaliczyć do systemów automatyki? Są to zdecydowanie maszyny do montażu czy transportu. Systemy automatyki przemysłowej to także maszyny do magazynowania produktów. W rezultacie cała linia montażowa to duży zautomatyzowany system. Z jakich mniejszych elementów może się składać? Poniżej omawiamy, z czego składa się automatyka. Sprawdź te popularne rozwiązania.

Rozwiązania z zakresu automatyzacji 

Jeśli mowa o całych systemach automatyki przemysłowej, to jasnym jest, że w ich skład wchodzą pojedyncze elementy. Są nimi maszyny wykorzystywane do produkcji. Automatykę wykorzystuje się od początku do ostatniego etapu procesu produkcji. Tak więc urządzenia przemysłowe, które wyposaża się w automatykę to maszyny do montażu, a także do transportu bliskiego w obrębie produkcji. Co jeszcze jest zautomatyzowane na tym etapie? Linie do pakowania i paletowania gotowych produktów, jak również prasy i roboty. Automatyzacji poddawane są elementy pomiarowe, zainstalowane w tych maszynach na produkcji. Będą więc to takie elementy jak wszelkiego rodzaju czujniki, wskaźniki czy mierniki. Również urządzenia rejestrujące, jak systemy wizyjne są coraz częściej poddawane automatyzacji. Cała aparatura pomiarowa jeszcze szybciej alarmuje o ewentualnych przekroczeniach ustalonych norm, jeśli jest poddana działaniu automatyki.

Systemy i urządzenia

Systemy automatyki przemysłowej są współcześnie zaprojektowane z udziałem tak zwanych urządzeń wykonawczych? Co to takiego? Z czego składa się automatyka przemysłowa w tym wypadku? Wszelkie zawory i silniki w urządzeniach są również poddawane automatyzacji. Podobnie jak napędy, przepustnice czy pompy dozujące. Ciekawi Cię, jakie są najbardziej popularne systemy automatyki przemysłowej? To zdecydowanie sterowniki PLC i panele operatorskie. Obok komputerów , to najbardziej rozpowszechnione elementy do automatyzacji. Z czego to wynika? Te elementy zapewniają najbardziej pełny obraz monitorowania i sterowania pracą maszyn jak i całych systemów. Przy okazji komputerów, nie sposób nie wspomnieć o samym oprogramowaniu. To kolejny element maszyny, który tworzy system automatyki przemysłowej. Czym ono dokładnie jest?

To najczęściej oprogramowanie do wizualizacji procesów produkcyjnych. Służy ono również ich kontroli. Typ oprogramowania przemysłowego to także oprogramowania sterowników. Z czego składa się automatyka w tym wypadku? To na przykład systemy: HMI, SCADA czy DCS. Odpowiadają za zbieranie danych, sterowanie procesem czy archiwizację danych. Oczywiście sprawują także funkcję alarmującą. Jakie jeszcze urządzenia zalicza się do systemów automatyki przemysłowej? To wreszcie systemy łączności, takie jak cieci przemysłowe czy radio-modemowe. To na przykład powszechnie znana technika przesyłania danych GPRS (General Packet Radio Service). Wszelkie systemy łączności wykorzystywane w przemyśle są właśnie tym, z czego składa się automatyka.

Jakie elementy się na nią składają?

Aby lepiej zrozumieć co to jest automatyka przemysłowa, warto przywołać jeszcze kilka przykładów. Co stanowi mniejsze elementy jakie się na nią składają? Sprawdźmy na początek, czym dokładnie są wspomniane sterowniki PLC i do czego dokładnie służą.

Z czego składa się automatyka? Sterowniki PLC

Co kryje się pod skrótem PLC? Jego rozwinięcie to programowalny kontroler logiczny. PLC to element, który jest główną częścią całego układu automatyki przemysłowej. Dlaczego jest to tak ważny komponent całości? Kontroler logiczny PLC odpowiada za sterowanie poszczególnymi procesami całej produkcji. PLC kontroluje pracę maszyn na liniach produkcyjnych. Odgrywa również istotną rolę w komunikacji elementów między sobą. Z czym dokładnie komunikują się tego typu kontrolery? Odpowiadają za przesyłanie i odbieranie danych pomiędzy panelami HMI czy systemami SCADA. Przemienniki częstotliwości to elementy również skomunikowane z tymi kontrolerami. Jak odbywa się taka komunikacja? Sterowniki zbierają dane w ściśle określony sposób. Dzieje się to za pośrednictwem modułów wejściowych (analogowych i cyfrowych nadajników) i urządzeń pomiarowych. Jakie korzyści przynosi wykorzystanie sterowników PLC w przemyśle? Są to:

 • praca na zaawansowanych opcjach komunikacji urządzeń
 • uzyskanie maksymalnej funkcjonalności całego systemu
 • budowanie coraz bardziej złożonych i jednocześnie ekonomicznych systemów automatyki

Tylko rozwiązania najwyższej jakości minimalizują wydatki i ryzyko ewentualnych awarii. Warto wybrać takiego dystrybutora elementów do automatyki, który dostarcza części od najlepszych producentów. Nie wiesz, gdzie zamówić najlepsze moduły PLC? Sprawdź produkty w naszej ofercie.

Systemy - Aparatura sterująca 

Nowoczesne systemy automatyki przemysłowej są wyposażone w funkcjonalne przełączniki i przyciski do bezpośredniego sterowania. Jakie typy przełączników stosuje się w przemyśle najczęściej? Jest co najmniej kilka wariantów. Przyciski do sterowania maszyną mogą być ukryte lub wystające na panelu sterującym. Oczywiście te drugie, mogą być dodatkowo osłonięte dla ochrony przed uszkodzeniem. Jakie łącznie masz opcje do wyboru? Przyciski sterujące do automatyki przemysłowej występują w różnych wariantach. Nazewnictwo z jakim możesz się spotkać szukając tych elementów do automatyki, to przyciski:

 • dwustanowe
 • dwuklawiszowe
 • pogdrzybkowe
 • podświetlane ("push-push")
 • ukryte / wystające (z osłoną)

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią dla siebie aparaturę sterującą? Dobrze, jeśli przycisk można zamontować na zatrzask. Co ułatwia takie rozwiązanie? Unikniesz wtedy konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.

Elementy  - Panele HMI

Panele HMI, to kolejne elementy często stosowane w systemach automatyki przemysłowej. Do czego służą? Ich głównym zadaniem jest komunikacja z głównym komputerem przemysłowym. Potrafią komunikować się także z wybranym sterownikiem lub układem napędowym. Panele HMI powszechnie nazywane są panelami operatorskimi. To dlatego, że stanowią świetną alternatywę dla wspomnianych wyżej przycisków. Zastępują z powodzeniem zestaw tradycyjnych przełączników. To jednak nie wszystko. Co jeszcze oferują nowoczesne panele HMI? Z ich pomocą można sprawować pełna kontrolę procesu produkcyjnego. Umożliwiają jego regulację i podgląd parametrów pracy całej linii produkcyjnej.

W ofercie naszego sklepu Optiba.com, znajdziesz pełne wyposażenie związane z panelami HMI. Oferujemy części do paneli takie jak baterie czy zestawy do montażu HMI. Oczywiście, kupisz u nas także gotowe panele. Polecanym produktem jest na przykład panel operatorski HMI 10" 2711P-T10C4D8. Nie wiesz jaki panel HMI wybrać do swojej firmy? Potrzebujesz więcej informacji o funkcjonalności panelu, który Cię zainteresował? Zachęcamy do kontaktu. Jako dystrybutor nawet trudno dostępnych części zamiennych, posiadamy w swojej ofercie nawet nietypowe modele paneli. Potrzebujesz zaawansowanego panelu HMI do systemu automatyki przemysłowej? Jesteśmy w stanie zaoferować Ci nowatorskie rozwiązania z kategorii paneli do komputerów przemysłowych. Chcesz kupić urządzenie, które łączy w w sobie funkcje wizualizacji procesu oraz sterowania nim? Zgłoś się do nas. 

Styczniki - co to jest? 

Na czym polega automatyka przemysłowa? Powyższe przykłady pokazują, że to zautomatyzowany sposób zarządzania produkcją. Kluczową funkcją jest zaś sama komunikacja poszczególnych podzespołów. Co jeszcze odpowiada za przekaz sygnałów i informacji, pomiędzy panelem sterującym, a urządzeniami? Ważnymi elementami są w automatyce przekaźniki i styczniki. To elementy, które odpowiadają za automatyzację włączania i wyłączania maszyn i urządzeń elektrycznych. Przekaźniki i styczniki to specjalistyczne części. Mogą pracować w normalnych warunkach pracy obwodu. Jeśli wystąpi taka sytuacja, wytrzymają również przeciążenia. Z czego składa się taki stycznik do automatyki i jak działa w układzie?

Styczniki i przekaźniki mają całkiem zbliżoną do siebie budowę. Na czym polega jednak główna różnica między nimi? Stycznik załącza obwody główne, a przekaźnik łączy obwody pomocnicze. Styczniki bezpośrednio sterują pracą układów silnoprądowych. Styczniki wytrzymują zdecydowanie większe przeciążenia prądowe w porównaniu z przekaźnikami. Co w takim razie robią przekaźniki? Ich zadaniem jest podawanie sygnałów niskoprądowych do urządzeń nadzorujących działanie układów. Przekaźniki posiadają ciekawą cechę. Okazuje się, że reagują nie tylko na zmianę natężenia lub napięcia. Na co jeszcze wykazują czułość? Przekaźniki wykazują także reakcję wobec temperatury i ciśnienia. Co więcej, mogą załączać się z opóźnieniem i sterować działaniem układów automatyki lub maszyn. 

Podsumowanie

Z czego składa się automatyka? Jak się odnaleźć w tak rozległej dziedzinie i zrozumieć na czym polega automatyka? Z pomocą w wyborze elementów do automatyki przemysłowej przychodzą nasi specjaliści. Platforma sprzedażowa Optiba to miejsce, w którym każdy automatyk znajdzie odpowiednie części dla siebie. Oferujemy wysokiej jakości podzespoły, z jakich składają się zaawansowane technologicznie systemy automatyki przemysłowej. Dlaczego warto zamówić części do maszyn właśnie w naszym sklepie? Profesjonalna obsługa i fachowe doradztwo to nasza dewiza. Zakup jakościowych części z naszej oferty zapewni ponadto maksymalnie niską awaryjność maszyn w Twojej firmie. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży technologicznej pozwala nam każdego dnia podnosić jakość naszych usług. Przekonaj się, że w sektorze części zamiennych, nie mamy sobie równych.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite