Elektrotechnika oraz elektronika przemysłowa
Automatyka przemysłowa rozwija się w zawrotnym tempie. Jej głównym zadaniem jest monitorowanie, sterowanie oraz nadzorowanie pracy różnego rodzaju maszyn. Dzięki niej udział czynnika ludzkiego w procesie ich pracy coraz częściej staje się zbędny. Dzieje się tak, ponieważ wymagania stawiane przed produkcją przemysłową są coraz większe, a szczególnie fabryki, muszą sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na różnego typu towary.
Rozwiązaniem tego problemu jest więc właśnie automatyzacja produkcji, która dodatkowo jest w stanie na bieżąco monitorować jakiej jakości jest wytwarzany produkt. Daje to możliwość dalszego udoskonalania towaru oraz zapobiegania awariom. Właściwie zaplanowana automatyzacja procesu jest rozwiązaniem, które staje się wręcz niezbędne przy obecnym rozwoju technologicznym. Wiele produktów może być produkowanych tylko dzięki złożonym, automatycznym procesom.
Elektrotechnika i elektronika przemysłowa jest więc zbiorem wszystkich tych komponentów potrzebnych do uruchomienia maszyn, których zadaniem jest wykorzystanie prądu elektrycznego oraz sygnałów elektronicznych. Nie da się ukryć, że grupa maszyn, których działanie opiera się na prądzie elektrycznym, jest bardzo duża. Wpływa to więc również na ilość różnych części, których te maszyny potrzebują, począwszy od małych bezpieczników, na bardzo skomplikowanych przetwornikach prądu kończąc.
Jakie komponenty zalicza się do elektrotechniki i elektroniki przemysłowej?
Podstawowym podział podzespołów elektrycznych dzieli je na te których głównym zadaniem jest przetwarzanie sygnałów elektrycznych, które wykorzystywane są do sterowania maszynami oraz te które umożliwiają przesył prądu, jego wytwarzanie, czy zmianę jego parametrów. Pierwszą grupę nazywamy elektroniką lub po prostu automatyką. Druga grupa to tak zwana elektrotechnika.
Elektronika (automatyka) – w skład tej grupy wchodzą wszelkie elementy sterujące. Od najprostszego włącznika czy bezpiecznika, po te najbardziej skomplikowane jak moduły PLC czy falowniki. Włączniki i bezpieczniki to wręcz podstawa do stworzenia podstawowego obwodu elektrycznego. Bardziej skomplikowane obwody sterujące będą składały się z elementów takich jak moduły PLC pozwalające na zaprogramowanie procesu w dowolny potrzebny sposób. Niezbędne w automatyzacji są także wszelkiego rodzaju mierniki i czujniki, będące zmysłami maszyny. Do tej grupy zaliczymy także wszelkie urządzenia zabezpieczające człowieka przed pracą maszyn, jak kurtyny bezpieczeństwa, czy czujniki obszaru. Ich stosowanie jest niezbędne w każdym obszarze, gdzie człowiek współpracuje z maszyną i mogą być dla siebie zagrożeniem.
Elektrotechnika – to z kolei wszystkie inne elementy pozwalające na stworzenie nam obwodów automatyki, połączenie wszystkich podzespołów w całość i dostarczenie im zasilania. Tak więc do tej grupy zaliczamy np. zasilacze, transformatory, kable, złącza i wszelkie inne akcesoria.