Jak działa rozdzielnica elektryczna i co powinna zawierać?

Jak działa rozdzielnica elektryczna i co powinna zawierać?

Jak działa rozdzielnica elektryczna i co powinna zawierać?

Projektując instalację elektryczną w domu czy firmie, należy wziąć pod uwagę wiele ważnych elementów składowych. Co jest centralną częścią takiej instalacji? To właśnie rozdzielnica elektryczna. Jakie mniejsze podzespoły powinna zawierać, żeby zagwarantować pełną funkcjonalność? Są to kluczowe akcesoria, które muszą się w niej znaleźć. Jak działa rozdzielnica elektryczna i co powinna zawierać? Tego dowiesz się właśnie z poniższego artykułu. Zachęcamy do lektury!

Czym jest rozdzielnica elektryczna?

Co określa się rozdzielnica elektryczną? Rozdzielnia to inaczej zestaw rozdzielczy, który zbudowany jest z łącznika niskonapięciowego oraz z wyposażenia. Samych łączników może być oczywiście więcej. Co wchodzi w skład wyposażenia? To elementy sterownicze, pomiarowe czy sygnalizujące. Rozdzielnica elektryczna zawiera także wyposażenie regulacyjne i zabezpieczające. Co do zasady budowy rozdzielnicy, to z każdej rozdzielni wychodzą linie.  Wychodzące z rozdzielni obwody nazywa się gniazdami. Ciekawi Cię, jakie są najbardziej popularne rodzaje rozdzielnic? Powszechnie używane są rozdzielnice panelowe. Z czego to wynika? Ten typ rozdzielni posiada zazwyczaj ograniczenie prądowe do 150 A. Rozdzielnie panelowe są na tyle uniwersalne, że znajdują zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych, biurach czy obiektach usługowych. Rozdzielnicę z powodzeniem zastosujesz nie tylko w mieszkaniu ale i budynku firmowym.

Rozdzielnica elektryczna - jak działa?

Zastanawia Cię, czy rozdzielnica elektryczna jest zawsze głównym elementem każdej instalacji elektrycznej? Ze względu na swoją funkcjonalność - zdecydowanie tak. Rozdzielnia to zawsze centralny punkt każdej instalacji przemysłowej. Z czego wynika wysoki priorytet zastosowania rozdzielnicy w instalacji elektrycznej? Rozdzielnica odpowiada za ochronę poszczególnych obwodów. Jak to się odbywa? Rozdzielnia zawiera zabezpieczenia zwarciowe i przeciążeniowe. Oczywiście to przede wszystkim rozważne zaprojektowanie całej instalacji powinno odpowiadać za jej bezpieczeństwo. Należy więc przewidzieć odpowiednią ochronę przed przepięciami czy porażeniem prądem. Jakie elementy rozdzielnicy elektrycznej trzeba wziąć pod uwagę, planując jej wyposażenie? Sprawdzamy poniżej!

Co powinna zawierać rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica jest urządzeniem, które można dostosować do własnej instalacji elektrycznej. Wielość opcji do zastosowania w jej wyposażeniu, stwarza ku temu doskonałe warunki. Z czego w takim razie najczęściej składa się rozdzielnia? Jeśli planujesz w swoim budynku zastosować rozdzielnię, musisz przewidzieć te elementy w jej budowie:

  • wyłącznik różnicowoprądowy (RCD)
  • wyłącznik nadmiarowo-prądowy
  • ogranicznik przepięć (odgromnik)
  • rozłącznik izolacyjny
  • lampki sygnalizacyjne.

Oczywiście niestandardowa rozdzielnia zawierać może bardzo różne urządzenia elektryczne. Jednak powyżej wymienione typy elementów należą do najczęściej stosowanych części dla jej odpowiedniej pracy i ochrony. Ciekawi Cię, do czego służy każdy z tych elementów? Poniżej omawiamy, do czego wykorzystuje się każdy z elementów wyposażenia rozdzielni elektrycznej.

Z czego jest zbudowana rozdzielnica elektryczna?

Chcąc zanalizować wyposażenie rozdzielnicy, warto zacząć od wyłączników. Czemu służą i na czym polegają różnice pomiędzy nimi? Wyłącznik różnicowoprądowyma funkcję zabezpieczająca przed porażeniem prądem elektrycznym. Jeżeli prąd wypływający z CRD nie jest równy prądowi wpływającemu do CRD to taki obwód elektryczny musi zostać rozłączony. Za co odpowiada drugi typ wyłącznika? Wyłącznik nadmiarowo prądowy chroni rozdzielnicę przed przepływem prądu zwarciowego. Zabezpiecza również przed prądem przeciążeniowym. Chodzi tu przede wszystkim o negatywne skutki takich przeciążeń dla instalacji. Stosując powyższe elementy ochronisz nie tylko przewody, ale także urządzenia podłączone do instalacji. Dlatego warto umieścić w rozdzielnicy te dwa wyłączniki. Czy inne elementy w rozdzielnicy są równie ważne? Sprawdźmy, jakie jeszcze zabezpieczenia montuje się w rozdzielniach.

Wyposażenie rozdzielni elektrycznej

Za co odpowiadają pozostałe elementy wyposażenia rozdzielnicy? O czym informują wspomniane lampki sygnalizacyjne? Sprawują funkcję kontrolną. Lampki sygnalizacyjne pokazują, czy w danym punkcie przyłączeniowym jest napięcie. Najczęściej sygnalizują obecność napięcia na poszczególnych fazach L1,L2,L3. Jakie jeszcze zabezpieczenia znajdują się w rozdzielnicy elektrycznej? W rozdzielni działają także ochronniki przepięciowe. Ich zadaniem jest ochrona instalacji elektrycznej przed skutkami przepięcia. Te elementy przeciwprzepięciowe zabezpieczają urządzenie np. przed skutkami uderzeń wyładowań atmosferycznych.

Co jeszcze umożliwia sterowanie przepływem prądu w rozdzielnicy? Właściwie wyposażona rozdzielnia posiada także rozłącznik izolacyjny. To główny element rozłączający, na wypadek sytuacji, w której natychmiast trzeba odłączyć od zasilania całą instalację. Jest on przydatny zarówno w mieszkaniu jak i budynku przemysłowym. Warto pamiętać o tym zabezpieczeniu, szukając odpowiedniej rozdzielnicy do swojej instalacji. Należy pamiętać,że rozłącznik izolacyjny rozłącza prądy znamionowe. Co przydaje się jeszcze w wyposażeniu rozdzielnicy? Szukając rozdzielni do montażu zwłaszcza w firmie, warto wyposażyć ją w zegary sterujące. Co ułatwia takie rozwiązanie? Dzięki zegarowi sterującemu, możesz wyłączyć poszczególne obwody w konkretnych godzinach. Taka funkcja może być przydatna w planowaniu procesu produkcyjnego. Zegar sterujący przyda się też w zarządzaniu samą instalacją elektryczną w całym budynku. Wymienione części to absolutne podstawy i najważniejsze elementy. Czas przystąpić do planowania montażu rozdzielni. Jak się do tego zabrać?

Które elementy wyposażenia rozdzielnicy wybrać do montażu?

Wymienione części, to podstawowe elementy profesjonalnie przygotowanej rozdzielnicy. Czy jest coś jeszcze, co warto przemyśleć projektując rozdzielnię? Oprócz wyłączników i lampek sygnalizacyjnych, można zastosować przekaźniki priorytetowe. Co zyskasz, jeśli je zamontujesz w rozdzielnicy w swojej firmie? Dzięki przekaźnikom, nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej wartości prądu w obwodzie. Ciekawą opcją przy montażu rozdzielnicy są styki pomocnicze. Te elementy z kolei, będą powiadamiać o konieczności wymiany uszkodzonych ograniczników przepięć. O samych ogranicznikach pisaliśmy w osobnym artykule. Zajrzyj na naszego bloga, jeśli chcesz się dowiedzieć "Po co stosować ograniczniki przepięć?". Wybór poszczególnych elementów do rozdzielnicy jak i samej rozdzielni warto skonsultować ze specjalistą. Tylko doświadczeni pracownicy branży technicznej i elektrycznej są w stanie pomóc Ci wybrać właściwie. Nie masz pewności, które części wybrać?

Jak wybrać rozdzielnicę elektryczną?

Z pozoru cały proces projektowania rozdzielnicy nie wydaje się skomplikowany. Rozdzielnia elektryczna znajduje się w specjalnie skonstruowanej skrzynce. Do takiej obudowy kolejno z jednej strony podłącza się zasilania. Z drugiej strony doprowadzone do rozdzielni są obwody odpływowe. Odpowiednie przygotowanie rozdzielni dla instalacji elektrycznej warto jednak zlecić specjalistom. Dzięki doborowi odpowiedniej rozdzielnicy i fachowemu montażowi zyskasz pewność, że z biegiem lat nie straci ona swojej sprawności. Jak wybrać odpowiednią rozdzielnicę i aparaturę do jej wyposażenia? Gdzie kupić komponenty do rozdzielnicy wysokiej jakości? Gotowe rozdzielnie jak i całe wyposażenie do nich znajdziesz w sklepie Optiba. Asortyment, który cechuje solidna jakość wykonania sprawdzi się w instalacji elektrycznej w domu i firmie. Zależy Ci na obniżeniu awaryjności wyłączników, przewodów i urządzeń? Wybierz części wymienne do zasilania ze strony Optiba.

Jak działa rozdzielnica elektryczna - podsumowanie

Co warto podkreślić w temacie rozdzielnic do przemysłowych instalacji? Właściwie wyposażona rozdzielnia elektryczna, będzie w budynku odpowiadać za kilka różnych funkcji. Wszystkie łączy wspólna cecha. To wysoki priorytet zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania instalacji elektrycznej. Jakie jest główne zadanie rozdzielni? Najważniejszym celem jest odpowiednie i bezpieczne rozdzielenie obwodów, które znajdują się w budynku. W rozdzielnicy elektrycznej stosuje się w tym celu złożoną aparaturę. Do zabezpieczenia i izolowania energii elektrycznej stosuje się m.in. wyłącznik różnicowoprądowy. Odpowiednio zamontowane elementy wyposażenia rozdzielni, są gwarancją jej prawidłowej i bezawaryjnej pracy przez wiele lat.Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite