Jak wybrać dobre łożysko?

Jak wybrać dobre łożysko?

Na rynku mamy wiele opcji łożysk do wyboru. Jak dobrać łożysko odpowiednie do potrzeb naszej firmy? Czym się przy tym kierować? Na co zwrócić szczególną uwagę i jak nie popełnić błędu? W tekście wyjaśniamy, w jaki sposób zabrać się za wybór najlepszej dla naszej firmy opcji.

Nie ulega wątpliwości, że łożyska stanowią jeden z podstawowych elementów działania wszelkich mechanizmów wykonujących ruch obrotowy. Są nam niezbędne w codziennym funkcjonowaniu, w tym w prowadzeniu firmy, która w zamyśle ma być nowoczesna oraz skuteczna.

Współczesny proces produkcyjny musi odpowiadać na wciąż rosnący popyt. Aby wytworzenie dobra było opłacalne, jego cykl musi przebiegać sprawnie oraz bezawaryjnie. Powinien być również w znacznej części zautomatyzowany.

Wybór łożyska

Wybór odpowiedniego łożyska, które stanie się jednym z kluczowych elementów systemu wytwarzania dobra, musi być zatem przemyślany.

Istnieje wiele metod klasyfikacji łożysk: z punktu patrzenia ich zastosowania, budowy czy innych czynników. Jak się nie pogubić w obliczu tak wielu opcji?

Za kluczową kwestię uznać należy uznać otoczenie, w jakim będą one funkcjonowały. Dlaczego?

Przede wszystkim przed zakupem powinniśmy zadać sobie zatem pytanie: w jakich warunkach będzie działało nasze łożysko? Dopasowanie odpowiedniego modelu zarówno do otoczenia, jak i rodzaju wykonywanej pracy są kluczowe przy maksymalizowaniu okresu ich eksploatacji, minimalizowaniu zagrożenia w postaci poniesienia przedwczesnych, dodatkowych kosztów nowych części i ich montażu, a także ograniczeniu prawdopodobieństwa przestoju produkcyjnego. W najgorszym przypadku maszyna ze źle dobranym łożyskiem w ogóle nie zacznie pracować.

Analiza otoczenia to nic innego, jak określenie warunków, w jakich będzie pracować maszyna. Należy tu pochylić się nad takimi parametrami jak: poziom wytwarzanego hałasu, prędkość działania czy wytrzymałość całości konstrukcji. Wymienić można również temperaturę (na przykład tę wytwarzaną poprzez tarcie bądź pochodzącą z pracującej maszyny).

Analiza otoczenia nie jest jednak jedynym parametrem, na jaki powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru łożyska.

Do innych istotnych czynników należą ponadto:

  • rodzaj wykonywanej pracy;
  • wielkość łożyska.

Rodzaj wykonywanej pracy to nic innego jak między innymi wartość akceptowalnych prędkości obrotowych, rodzaj stosowanego smaru, obciążenia.

Z kolei odpowiednio dobrana wielkość łożyska wpływa na bezawaryjne działanie linii produkcyjnej. Tutaj należy pamiętać o zachowaniu trwałości nominalnej oraz norm granicznych dla wartości obciążeń stycznych.

Trwałość nominalna, czyli forma zmęczeniowa powierzchni stykowej; metoda dedykowana łożyskom funkcjonującym w standardowym otoczeniu.

Obciążenie statyczne, czyli permanentne odkształcenie powierzchni stykowej; dedykowane stanom ponadnormatywnym. 

Innym niezwykle ważnym etapem przed nabyciem łożyska jest sprawdzenie zaleceń producenta maszyny, dla której planujemy zakup. Aby uniknąć przykrych niespodzianek warto zapoznać się ze specyfikacją producenta urządzenia. Ten krok można uznać za priorytetowy, ale również ułatwiający poruszanie się w gąszczu nacierających na nas ofert – ogranicza bowiem znacznie wybór, stając się swoistym drogowskazem.

Producenci maszyn często stosują rozróżnienie uwzględniające budowę łożyska. Wymienić można w tej materii przede wszystkim:

Więcej o specyfikacji każdego z rodzajów wyżej wymienionych łożysk przeczytasz tutaj. Jeśli nie jesteś pewien, które z łożysk będzie dla Twojej firmy odpowiednie, i chciałabyś skorzystać z rady specjalisty, zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy wyczerpująco na wszystkie Twoje pytania.

Czy warto korzystać z łożysk znanych producentów?

Wiele osób obawia się, że za renomę marki trzeba dodatkowo zapłacić. Co więcej, robi się to dodatkowo i bez sensu. Czy faktycznie opłaca się zainwestować w łożyska sprawdzonych firm?

Warto zaufać dostawcom specjalizującym się w sprzedaży konkretnych rodzajów łożysk, ponieważ zyskujemy wtedy pewność, że produkty przez niego oferowane nie będą odbiegać od standardowych miar.

Tylko sprawdzeni producenci są w stanie zagwarantować jakość produktu. To właśnie z tego względu Optiba posiada w swojej ofercie łożyska najwyższej jakości tylko od znanych producentów. Jeśli chcesz sprawdzić naszą ofertę, kliknij tutaj.

Jakie czynniki wpływają na jakość łożyska? Wymienić tutaj można na przykład:

  • gwarancję długiego okresu funkcjonowania bez awarii;
  • utrzymanie optymalnych parametrów funkcjonowania;
  • produkcję łożyska z odpowiednich stopów;
  • poddany ścisłej kontroli proces produkcyjny łożyska.  

Warto pamiętać, że znanym i cenionym producentom zależy na utrzymaniu dobrego wizerunku marki. Priorytetem staje się dla nich dostarczanie towaru, który odpowiada oczekiwaniom klientów, którzy wrócą po kolejne dobra oraz pomogą tym samym utrzymać dobre imię firmy.

Przy wyborze odpowiedniego oraz dobrego jakościowo łożyska warto zaufać specjalistom, którzy na bieżąco analizują rynek i są w stanie doradzić nam dostosowane do potrzeb naszej firmy rozwiązanie. Doradcy Optiba służą pomocą!



Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite