Czym są styczniki?

Czym są styczniki?

 

Stycznik – co to jest?

Stycznik to urządzenie pełniące funkcję łącznika elektrycznego. Ma dwa położenia styków, z których jedno jest położeniem przewodzącym. Stycznik musi rozłączać i załączać obwód elektryczny oraz pracować pod dużym obciążeniem prądowym. W przeciwieństwie do przekaźników ogólnego zastosowania, styczniki są zaprojektowane do bezpośredniego podłączania urządzeń obciążeniowych o wysokim natężeniu prądu. Przekaźniki zwykle posiadają niższą wytrzymałość i przeważnie mają styki normalnie zamknięte i normalnie otwarte. Styczniki, oprócz układów pomocniczych, są prawie wyłącznie wyposażone w styki normalnie otwarte. Kolejna różnica pomiędzy przekaźnikami a stycznikami to fakt, iż styczniki w przeciwieństwie do przekaźników mają funkcje tłumienia i kontrolowania łuku elektrycznego wytwarzanego podczas wyłączania urządzenia.

Rodzaje styczników

Istnieje wiele postaci styczników o różnych mocach i cechach. W odróżnieniu od wyłącznika stycznik nie jest przeznaczony do przerywania prądu zwarciowego. Urządzenia pracują w szerokim zakresie prądu od kilku amperów aż do kilku kiloamperów. Fizyczne rozmiary styczników sięgają od urządzeń wielkości piłki tenisowej aż do urządzeń o boku nawet ponad jednego metra.

Styczniki można podzielić ze względu na podłączenie. Istnieją styczniki na stałe napięcie DC, jak również styczniki na napięcie przemienne AC. Najbardziej popularne wydają się styczniki 3 fazowe, znajdują wiele zastosowań w przemyśle. Wykorzystuje się je do różnych zastosowań m. in. do sterowania silnikami elektrycznymi, sterowania oświetleniem, sterowania grzałkami, bateriami kondensatorów i wszędzie tam, gdzie występuje duże obciążenie elektryczne.

Istnieje wiele rodzajów styczników, a wśród nich znajdują się:

• stycznik magnetyczny;

• stycznik próżniowy;

• stycznik rtęciowy.

Oprócz wyżej wymienionych występują także styczniki półprzewodnikowe, które są również nazywane przekaźnikami statycznymi.

Konstrukcja stycznika

Czym charakteryzuje się konstrukcja stycznika? Przede wszystkim dużą wytrwałością mechaniczną, a także wysoką częstością łączeń przy stosunkowo małych rozmiarach i dość niskiej masie. Jakie jego elementy to zapewniają?

Stycznik składa się z następujących elementów:

• izolacyjna podstawa;

• rdzeń nieruchomy;

• cewka stycznika;

• zwora ruchoma elektromagnesu;

• styk nieruchomy;

• styk ruchomy;

• styki zwierne i rozwierne, umieszczone w torach prądowych pomocniczych;

• sprężyny stykowe zapewniające docisk styków;

• komory gaszeniowe łuku elektrycznego.

Jak działa stycznik?

Zasada działania stycznika jest stosunkowo prosta; prąd przepływający przez cewkę stycznika tworzy pole magnetyczne. Zwora ruchoma wraz ze stykami jest przyciągana przez wytworzone pole magnetyczne. Styki ruchome zmieniają swoje położenie zwierając lub rozwierając obwód. W przypadku zaniku napięcia zasilania cewki, styki ruchome i zwora wracają do położenia pierwotnego za pomocą sprężyn.

Prąd wejściowy do cewki stycznika może być prądem stałym lub zmiennym (dostępny w różnych zakresach napięcia od 12VAC lub 12VDC do 690VAC lub 440VDC w przypadku styczników 3 fazowych). Podczas pracy cewka stycznika zużywa niewielką ilość energii. Aby zmniejszyć ilość energii odprowadzanej przez cewkę stycznika podczas pracy, stosuje się obwody ekonomizera.

Podsumowanie

Styczniki mają wiele zalet są dobrym rozwiązaniem dla układów o dużej mocy, dzięki funkcjom gaszenia łuku elektrycznego znajdują zastosowania nawet w niebezpiecznych środowiskach, zapewniają izolację galwaniczną pomiędzy obwodem sterowanym a obwodem cewki. Styczniki są dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o obwody pod dużym obciążeniem i wyróżnia je wysokie bezpieczeństwo zarówno dla obsługi jak i urządzeń.

Styczniki - gdzie warto je zamówić?

Zamów styczniki na platformie zakupowej online Optiba.com, a zyskasz gwarancję satysfakcji i wkroczysz w szeregi naszych zadowolonych Klientów. Dlaczego? To proste – zakupy u nas to poruszanie się po przejrzystej i intuicyjnej platformie, gdzie oprócz osprzętu sterującego i zabezpieczającego znajdziesz wiele innych, inteligentnych rozwiązań dla zakładu produkcyjnego, hali przemysłowej i nie tylko. Ponadto każdy z naszych produktów został wyselekcjonowany przez zespół inżynierów z wieloletnim doświadczeniem i bogatą wiedzą, dzięki czemu każda część czy podzespół jest atestowany, funkcjonalny i kompatybilny. Nie musimy chyba dodawać, że do każdego zamówienia podchodzimy z pełnym zaangażowaniem? Przekonasz się o tym osobiście, ponieważ Twoje zamówienie zrealizujemy błyskawicznie.

Już dziś złóż swoje zamówienie na platformie stworzonej przez ekspertów dla profesjonalistów Optiba.com.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite