Używamy plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia.
Musimy poprosić Cię o zgodę na ustawienie plików cookie.
Czytaj więcej
Silniki pneumatyczne stanowią jeden z podstawowych elementów tworzących układ pneumatyczny. Silniki te wyraźnie różnią się od innych typów napędów – ich praca polega na transformacji energii, której nośnikiem jest sprzężone powietrze, w energię, którą można wykorzystać we wszelkich dziedzinach przemysłu i produkcji.
Do najważniejszych parametrów silników pneumatycznych można zaliczyć prędkość oraz ciśnienie w linii. Dlaczego akurat te wielkości? To od nich zależy moc silnika. Niestety, należy pamiętać, że im większe są te wartości, tym szybciej dochodzi do wysłużenia silnika, (dlatego też istotne jest, aby decydować się na napęd dostosowany do charakteru pracy, jaką będzie on wykonywał).
Silniki pneumatyczne możemy podzielić na:
1. silniki turbinowe – działające na podobnej zasadzie jak silniki odrzutowe,
2. silniki łopatkowe – najprościej rzecz ujmując, ich praca możliwa jest dzięki temu, że sprzężone powietrze przemieszcza się między łopatkami – dochodzi wówczas do powstania różnicy ciśnień, dzięki któremu zaczyna działać wirnik,
3. silniki tłokowe – energię uzyskuje się poprzez pracę tłoków w cylindrach.
Silniki pneumatyczne mają wiele zalet – za jedną z największych można uznać to, że są właściwie niezawodne. Są powszechnie cenione przez specjalistów z uwagi na fakt, iż sprawdzają się wszędzie tam, gdzie inne typy silników mogą sobie nie poradzić. Pył i wilgoć nie zagrażają silnikom pneumatycznym – nie wymagają one skomplikowanej konserwacji, są wydajne oraz mogą długo pracować. Niektóre z nich nie wymagają nawet smarowania. Inwestując w silnik pneumatyczny, zdecydowanie ograniczamy ryzyko częstych awarii oraz kosztownych przestojów.
Dzięki swojej wszechstronności silniki pneumatyczne są niezastąpione w różnych obszarach przemysłu. Do ich niewątpliwych atutów zalicza się to, że dają możliwość dokonywania częstej zmiany prędkości, a także zmiany kierunku pracy silnika. Są one również stosunkowo niewielkie, więc i mobilne; można je montować w różnych wariantach pozycji.
Silniki pneumatyczne korzystnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa pracowników oraz całej produkcji. W jaki sposób silniki pneumatyczne mogą poprawić bezpieczeństwo w Twojej firmie? Przede wszystkim nie generują zagrożenia wybuchem (co jest szczególnie ważne w przypadku produkcji z wykorzystaniem środków chemicznych). Chłodzenie układu odbywa się poprzez sprzężone powietrze. W rezultacie silnik może pracować spokojnie nawet w ponad 100 stopniach Celsjusza i nadal nie dojdzie do przegrzania oraz spięcia.
Obecnie o przewadze na rynku decyduje między innymi to, czy przedsiębiorstwo działa z poszanowaniem dla społecznej odpowiedzialności firm (Corporate Social Responsibility). Za jedną z kluczowych dziedzin wspomnianej odpowiedzialności są działania ochronne i proekologiczne. Inwestycja w silniki pneumatyczne wpisuje się w strategię „zielonego biznesu”. W jaki sposób? Silniki te wykorzystują jako źródło energii sprzężone powietrze – środek jak najbardziej ekologiczny. Co więcej, przy produkcji energii nie dochodzi do emisji szkodliwych zanieczyszczeń.
Silniki pneumatyczne stanowią konkurencję dla tradycyjnych silników elektrycznych. Dlaczego opłaca się rozważyć zakup silników pneumatycznych zamiast elektrycznych?
1. Silniki pneumatyczne mogą pracować w trudnych warunkach (tj. w pyle oraz przy zawilgoceniu) – silniki elektryczne wówczas korodują;
2. silniki elektryczne wyłączają się przy przeciążeniach, podczas gdy pneumatyczne rzadziej ulegają awariom;
3. silniki pneumatyczne wykorzystują do produkcji energii ekologiczny materiał;
4. dla silników pneumatycznych wibracje nie są szkodliwe – można je nawet często włączać i wyłączać;
5. nie potrzebują one dodatkowych elementów zabezpieczających;
6. silniki pneumatyczne są mniejsze niż elektryczne, ale jednocześnie wydajniejsze;
7. silniki elektryczne są trudniejsze w montażu (wymagają wsparcia specjalistów, często zewnętrznych), a ich serwis bywa nawet kilka razy droższy.
Silniki pneumatyczne są coraz szerzej eksploatowane. Znajdują one zastosowanie zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w maszynach częściej używanych na co dzień (np. wiertarki). W jakich obszarach przemysłu są wykorzystywane silniki pneumatyczne?
1. w przemyśle farmaceutycznym,
2. spożywczym,
3. transportowym,
4. medycznym,
5. w sektorze energetycznym,
6. motoryzacyjnym,
7. w produkcji rolnej,
8. w przemyśle wydobywczym,
9. w lakiernictwie
10. w zastosowaniach wojskowych.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy pomogą w wyborze silnika pneumatycznego idealnego dla nawet najbardziej specjalistycznego przedsiębiorstwa lub na Optiba.com.