Jakie zasilacze stosujemy w instalacjach przemysłowych?

Jakie zasilacze stosujemy w instalacjach przemysłowych?

 

Zasilacz w zakładzie przemysłowym – co warto wiedzieć?

Jak właściwie sklasyfikować zasilacz przemysłowy jako „najlepszy”? Mając zasilacz A i zasilacz B, w sytuacji gdy zasilacz A jest tańszy, nie musi to oznaczać że jest gorszy. Jeśli zasilacz B jest droższy, nie oznacza to również, że jest to zasilacz znacznie wyższej jakości. Jak więc podjąć decyzję o kupnie i jak rozpoznać stosunek ceny do jakości tego elementu?

W zależności od modelu maszyny, koncepcji producenta i możliwych wariantów jej zastosowania, preferowane cechy zasilacza różnią się. O ile w przypadku zasilaczy do użycia w domu wybór nie jest trudny (najczęściej producenci sprzętu RTV/AGD dołączają „dedykowane” zasilacze), o tyle w przypadku zasilaczy przemysłowych jest to znacznie bardziej złożone zagadnienie.

W przemyśle mamy do czynienia z dużo trudniejszymi warunkami pracy (np. pył, wilgoć, wahania temperatur pracy, gwałtowne zmiany napięcia zasilającego i obciążenia). To wszystko powoduje, że konstrukcja zasilaczy do takiego użytku jest znacznie bardziej złożona. Powinna bowiem zapewnić stabilne napięcie wyjściowe oraz wydajność przez cały czas pracy.

Jak skutecznie wybrać?

Co należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o kupnie konkretnego modelu? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: „jakie cechy i parametry są najważniejsze i najbardziej pożądane dla docelowego zastosowania?” oraz „jak bardzo niezawodny musi być zasilacz i na jakie czynniki będzie narażony podczas pracy?” Bywają sytuacje, w których to atrakcyjna cena będzie kluczowym kryterium wyboru. Jeśli zdecydujemy się zapłacić więcej, to istotne jest, by wiedzieć, za co.

Najpierw warto wybrać producenta. Wybierając sprawdzonego dostawcę mamy gwarancję, że podane w karcie katalogowej parametry są zgodne ze stanem faktycznym. Jakość wykonania jest dobra, a użyte komponenty są sprawdzone i odpowiednio dobrane oraz pochodzą z rzetelnych źródeł. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie parametrów zasilacza i dokładne obejrzenie karty katalogowej. Żądajmy od producenta pełnej karty katalogowej – z pewnością transparentnie działające firmy nie będą miały nic przeciwko. Jeśli cechy zasilacza są podane skrótowo i enigmatycznie, warto rozejrzeć się za innym produktem.

Nie bez znaczenia są także: wymiary zasilacza (im jest mniejszy, tym łatwiej go umieścić w szafie sterowniczej), sposób podłączania przewodów (mocowania powinny być pewne i wygodne dla użytkownika), jak również ilość emitowanego ciepła (wysoka temperatura nie sprzyja układom elektronicznym).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kluczowe parametry w przypadku zasilaczy przemysłowych to: napięcie zasilania, napięcie wyjściowe i moc lub prąd wyjściowy. To podstawowe wielkości, od których zaczynamy wybór.
Poniżej wymieniliśmy więcej istotnych parametrów:

Sprawność zasilacza – nie powinna być mniejsza niż 85% i zazwyczaj powinna rosnąć wraz ze wzrostem mocy urządzenia. Zbyt mała sprawność powoduje silne nagrzewanie się, a co za tym idzie, ryzyko zużycia takich elementów jak np. kondensatory elektrolityczne – w efekcie prowadzi to do awarii;
Dopuszczalna temperatura pracy z mocą znamionową albo wykres zależności mocy wyjściowej od tej temperatury – zasilacze zazwyczaj się nagrzewają osiągając temperaturę nawet kilkudziesięciu stopni. Jeśli producent podał moc znamionową z zaznaczeniem, że dotyczy to temperatury np. 30°C, należy liczyć się z tym, że w rzeczywistych warunkach prawdopodobnie będziemy musieli ograniczyć pobór prądu, by nie narazić się na skrócenie żywotności zasilacza;
Dopuszczalne odchyłki napięcia zasilającego, charakterystyka napięcia wyjściowego w zależności od obciążenia oraz informacja o zabezpieczeniach – te informacje o stabilności pracy urządzenia również są istotne;
Informacje o opcji pracy równoległej lub szeregowej kilku zasilaczy, funkcji kompensacji napięcia wyjściowego i sprawdzenie samej wielkości zasilacza (zbyt duży zasilacz z wolną przestrzenią w środku może świadczyć o tym, że producent miał problem z nadmiernym nagrzewaniem komponentów) – to także informacje pomocne przy wyborze.

Zamów zasilacz przemysłowy na platformie Optiba.com

Zamawiając zasilacz przemysłowy w rzetelnym i zweryfikowanym miejscu zyskujesz szereg korzyści. Przede wszystkim pewność, że części i akcesoria pochodzą ze sprawdzonych i pewnych źródeł. Po drugie, że obsługa zamówienia będzie na najwyższym poziomie i nie potrwa długo. Po trzecie, a być może najważniejsze – każda z dostępnych części została starannie wyselekcjonowana w oparciu o rozległą wiedzę i długoletnie doświadczenie wykwalifikowanych inżynierów. To właśnie oni odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozjaśnią Twoją wątpliwość, więc jeżeli takowe posiadasz od razu skontaktuj się z nami. Zamów już dziś odpowiednie rozwiązanie, które zasili Twój biznes, dając mu energię do działania.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite