Automatyk – czy to praca dla każdego?

Automatyk – czy to praca dla każdego?

Automatyk – czy to praca dla każdego?

Istnieje obiegowa opinia, powtarzana szczególnie w gronie inżynierów, że wśród poszczególnych specjalizacji technicznych jest jedna najbardziej lukratywna finansowo. Kim jest automatyk, czym się zajmuje i jaki powinien być idealny przedstawiciel tego zawodu? Warto zapoznać się z naszym tekstem blogowym, by się tego dowiedzieć.

Kim jest automatyk i co warto o nim wiedzieć?

Automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii, a właściwy jej zawód to automatyk. Taka osoba zajmuje się automatyzacją procesów produkcyjnych, a w szczególności dba o stan maszyn i urządzeń niezbędnych w tych procesach oraz pilnuje, by mogły one prawidłowo i bezpiecznie spełniać swoje zadania i wykonywać pracę na rzecz przedsiębiorstwa produkcyjnego czy przemysłowego.

Mowa tutaj o wielu istotnych umiejętnościach często zdobywanych nie tylko w czasie studiów wyższych, lecz również w trakcie licznych kursów i szkoleń odbywanych także po ukończeniu nauki akademickiej. Automatyk powinien mieć jednak pojęcie o naprawie i konserwacji maszyn i urządzeń co oznacza, że kompetencje mechanika i elektryka również są tu potrzebne. Ale czy to wszystko, co powinien on umieć?

Dlaczego automatyk to ważna osoba?

Praca automatyka wymaga też wiedzy, doświadczenia i wielu zdolności, wśród których znajdują się np. znajomość języka obcego, gotowość do pracy w nienormowanych godzinach czy niektóre kompetencje managera. Wszystko to, co robi automatyk, pozwala firmie uniknąć nieszczęśliwych konsekwencji jak np. spadek wydajności, straty finansowe, przestój czy utrata kontrahenta, a w skrajnych przypadkach – bankructwo.

To właśnie od automatyków w dużej mierze zależy los firmy produkcyjnej. Nie trzeba zatem wnikliwych analiz, ponieważ gołym okiem widać, jak istotna jest jego praca i wkład w funkcjonowanie zakładu. W związku z gotowością wzięcia przez niego odpowiedzialności za los firm nasuwa się więc pytanie o zarobki. Czy zgodnie z powyższym może on liczyć na sowite wynagrodzenie? Sprawdziliśmy to i odkrywamy karty.

Ile zarabia automatyk?

Według portalu internetowego wynagrodzenia.pl rynkowa mediana zarobków w tym zawodzie wynosi około 5 tys. złotych netto ("na rękę") na stanowisku specjalisty. Jeśli chodzi o starszego specjalistę, to tutaj już rozmawiamy o 6 tys. złotych. Warto zauważyć, że dotyczy to pracy na etacie, więc nieco inna sytuacja jest wówczas, gdy ktoś posiada własną firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą. Około 25% automatyków na etacie zarabia powyżej 9800 brutto.

Nie jest to więc świetnie płatny zawód, choć jego przedstawiciele pracujący za naszą zachodnią granicą pewnie nie zgodziliby się z tym stwierdzeniem. Zarobki w tym fachu są tam znacznie wyższe. Najlepiej w Europie wypada Norwegia, gdzie roczna mediana to około 380 tys. złotych (po przeliczeniu z Koron Norweskich), a na świecie to Stany Zjednoczone (roczna mediana: około 380 100 zł) są krajem najlepiej wynagradzającym automatyków.

Z jakich przedmiotów i narzędzi korzystają automatycy?

Wszystkie linie produkcyjne w zakładach przemysłowych opierają się na nowoczesnej technologii. Bez odpowiedniego zaplecza automatyk byłby bezsilny i nie mógłby wykonywać swoich zadań. Z pomocą przychodzi wiele nowoczesnych i funkcjonalnych komponentów dostępnych na rynku.

Wśród produktów, komponentów i przedmiotów przydatnych w codziennych zadaniach automatyka znajdują się następujące zdobycze techniki, które wyróżniliśmy ze względu na funkcje:

  • odpowiedzialne za sterowanie (m.in. sterowniki, komputery przemysłowe, falowniki);

  • mające za zadanie zabezpieczać (np. wyłączniki, bezpieczniki, kurtyny, urządzenia ostrzegawcze);

  • programowalne urządzenia logiczne (moduły, panele, terminale itd.);

  • Służące do pomiarów i kontroli (Czujniki elektroniczne i przetworniki pomiarowe);

  • wiele innych urządzeń, przedmiotów w zakresie BHP czy części maszyn.

Gdzie zaopatruje się dział utrzymania ruchu?

Ponieważ liczy się tu kilka istotnych kwestii, działy utrzymania ruchu zaopatrują się wyłącznie u zweryfikowanych i rzetelnych dostawców. Implikuje to kilka potrzeb, które powinien zapewnić dostawca części na produkcję lub do zakładu przemysłowego. Przede wszystkim dostępność produktów i szybkość dostawy, lecz także pochodzenie i niezawodność komponentów to obecnie nie są profity, lecz podstawa i standard. W Optiba.com możesz na to wszystko liczyć, więc nie musisz dłużej szukać dostawcy!

Zapraszamy na Optiba.com!

Dostrzegając, że wiele zamówień produktów przenosi się do Internetu, opracowaliśmy w pełni dogodne rozwiązanie dla automatyków i nie tylko. Na naszej stronie internetowej i zarazem platformie zakupowej Optiba.com znajdziesz wiele produktów, które usprawniają pracę automatyka i pomagają mu w codziennych czynnościach, a nawet mogą jego rękami powstrzymać przestój linii produkcyjnej. A to zdarzenie może przynieść firmie nie tylko straty finansowe, lecz również wizerunkowe i inne niedogodności. Warto temu zapobiec. Zapraszamy na zakupy!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Przeczytaj także: Czego potrzebuje automatyk?

 

Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite