Czego potrzebuje automatyk?

Czego potrzebuje automatyk?

 

Kim jest automatyk?

Automatyk jest absolwentem studiów inżynierskich z zakresu automatyki i robotyki. Taka osoba najczęściej umie projektować, instalować, obsługiwać, załączać i serwisować maszyny i urządzenia przemysłowe. Bardzo często pracuje w dziale utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym, gdzie jego głównym zadaniem jest naprawa zepsutych maszyn i urządzeń. Automatyk wyróżnia się cechami mechanika, elektryka, hydraulika i programisty, a umiejętne łączenie i wykorzystywanie tych umiejętności sprawia, że jest on często kojarzony ze „złotą rączką” czyli osobą która naprawia wszystko. Ale czy na pewno tak jest?

Zadania automatyka

Do kluczowych zadań automatyka należą:

  • kontrola i opiniowanie projektów z zakresu układów automatyki;

  • konserwacja maszyn, urządzeń i instalacji;

  • naprawa, serwisowanie i remont maszyn i urządzeń;

  • modernizowanie sterowania maszyn

  • dbanie o ciągłość pracy zautomatyzowanych linii produkcyjnych;

  • zapewnienie ciągłości produkcji;

  • zarządzanie dokumentacją techniczną;

  • udoskonalanie procesów produkcyjnych;

  • ścisła współpraca z Działem Utrzymania Ruchu i pracownikami produkcji.

Informacje o automatyce przemysłowej

Automatyka odpowiada za sterowanie procesami, które zachodzą bez udziału lub z minimalnym udziałem człowieka. Automatyka przemysłowa to dział inżynierii, zajmujący się automatyzacją procesów produkcji. Jest to jedna z dziedzin kluczowych dla gospodarki światowej, ponieważ fabryki i inne zakłady przemysłowe osiągnięcie swoich celów produkcyjnych i nie tylko zawdzięczają automatyzacji procesów. Warto tu podkreślić, że jest to możliwe poprzez zastosowanie maszyn, robotów i wielu innych urządzeń, które ponadto muszą ze sobą współpracować w zwartym systemie, a właśnie tego muszą dopilnować automatycy.

Czym są systemy automatyki?

Na liniach produkcyjnych oraz w maszynach, pracujących na tych liniach są zainstalowane dodatkowe urządzenia czy maszyny, które razem stanowią systemy automatyki. Przede wszystkim można do nich zaliczyć maszyny do montażu, do transportu, do magazynowania produktów, a nawet całą linię montażową. Do takich systemów automatyki zaliczamy również rejestratory, kamery (np. sprawdzające przed montażem czy komponent nie jest uszkodzony) lub czujniki zainstalowane na liniach produkcyjnych, które dbają o to, aby sprawdzać stan innych urządzeń, dzięki którym operator może szybko zareagować na wykrytą usterkę.

Oprogramowanie sterujące

Do systemów automatyki możemy również zaliczyć urządzenia za pomocą, których możliwe jest sterowanie maszynami, takie jak panele operatorskie (monitor, klawiatura, mysz oraz interfejs oprogramowania sterującego), sterowniki PLC (z jęz. angielskiego: „programmable logic controller”) – za ich pomocą specjalista może zaprogramować określone zachowanie urządzenia wykorzystując przy tym wbudowany w urządzenie język programowania). Dodatkowo do systemów automatyki przemysłowej wliczamy urządzenia takie jak pompy, silniki, czy zawory.

Czego potrzebuje automatyk?

Automatyk na co dzień pracuje przy użyciu wielu różnych narzędzi, akcesoriów i elementów które są niezbędne do zadań, jakie wykonuje. W jego skrzynce z narzędziami znajdzie się więc wiele takich akcesoriów, których używa mechanik (klucze, wkrętaki, śrubokręty itp.), elektryk (kable, przewody itd.), programista (oprogramowanie) lecz także wiele innych przyrządów.

Jeśli chodzi o urządzenia z którymi pracuje automatyk, na pewno możemy je podzielić na pomiarowe (sondy, czujniki), montażowe (akcesoria do kabli), zabezpieczające (bezpieczniki, wyłączniki), sterujące (moduły, sterowniki), zasilające (akumulatory, baterie, zasilacze). Funkcji, które pełnią te akcesoria jest więc wiele. Automatyk jest w tym jednak w pełni zorientowany.

Gdzie to można kupić?

Wszystko, czego potrzebuje automatyk, można znaleźć i kupić na naszej platformie zakupowej Optiba.com, gdzie z znajdują się w pełni atestowane, starannie wyselekcjonowane produkty do automatyki przemysłowej, elektrotechniki i nie tylko. Elementy zasilające (baterie, akumulatory), sterujące (moduły, kontrolery, sterowniki), zabezpieczające (wyłączniki, bezpieczniki, styczniki) – to tylko niektóre dostępne u nas produkty, z których wiele możesz kupić „od ręki”.

Kupując na platformie Optiba masz pewność, że nad wyborem produktów czuwał wykwalifikowany zespół ekspertów, których rozległa wiedza i bogate doświadczenie pozwala jak najlepiej dobierać sprawdzone produkty, przeprowadzać Klientów przez proces zakupów, a następnie precyzyjnie obsługiwać dostarczenie im produktów.

Warto już dziś zaufać Optiba.com i zamówić potrzebne produkty.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite