Używamy plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia.
Musimy poprosić Cię o zgodę na ustawienie plików cookie.
Czytaj więcej
Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez elementów łącznych, jakim są śruby. Są wszędzie dookoła nas – poczynając od przemysłu ciężkiego czy wysoce wyspecjalizowanego, kończąc na urządzeniach i konstrukcjach codziennego użytku.
W związku z tym, że śruby mają tak szeroką gamę zastosowań, dostępne są różne ich rodzaje. Znajdując się przed wyborem najlepszego rozwiązania dla naszego biznesu, podjęcie decyzji może nie być tak proste, jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Śruba śrubie bowiem nierówna.
Z czego zbudowane są śruby? Jakie mają zastosowania? Jak się je dzieli oraz w jaki sposób odczytać widniejące na nich oznaczenia? Zapraszamy do lektury!
Najprościej rzecz ujmując, śruby stanowią łącznik dla elementów danej instalacji, konstrukcji lub urządzenia. Połączenie dwóch części staje się możliwe dzięki gwintowanemu elementowi zwanemu trzpieniem. To właśnie on pozwala na uzyskanie zespolenia. Co istotne, śruba cechuje się również tym, że można ją wielokrotnie wkręcać i wykręcać. Dzieje się tam dzięki wyprofilowanemu łbowi śruby.
Śruba zbudowana jest m.in. z nakrętki, a także innych elementów dodatkowych (np. wieńca, noska oraz odsadzenia). Nakrętkę łączy się z końcówką trzonu. Jej konstrukcja nie jest zatem specjalnie skomplikowana.
Jak już wspomniano, śruby mają bardzo szerokie zastosowania. Pełnią one ważne funkcje w przypadku wytwórstwa mebli, w pracach budowalnych oraz wykończeniowych (np. połączenia gipsowo-kartonowe). Znajdziemy je w przemyśle motoryzacyjnym, w produkcji urządzeń AGD, a także w wszelakich maszynach bądź ich układach.
Dzięki swojej praktyczności, a także wysokiej klasie niezawodności stanowią niezastąpiony element współczesnego przemysłu. Jednocześnie jednak fakt, iż mają one tak wiele zadań, wypływa na to, że do dyspozycji jest bardzo wiele ich odmian. W rezultacie w ofertach sklepów spotykamy się ogromną liczbę dostępnych rozwiązań, a to może być doświadczeniem dość przytłaczającym, jeśli nie do końca wiemy, czego szukamy.
Różnice między śrubami wynikają przede wszystkim z szerokiej gamy zastosowań. To właśnie ich funkcjonalność jest kluczowym czynnikiem różnicującym je także pod względem budowy. W rezultacie rozbieżności między nimi mogą objawiać się w ich kształcie, typie zastosowanego gwintu (np. gwint metrycznym, UNC lub MF) lub w długości oraz średnicy trzpieni (w zależności od średnicy trzpienia i gwintu określa się stopień dopasowania między elementami).
Jak zapewnić jak najlepsze dopasowanie typu śruby do wyzwania konstrukcyjnego, przed którym stoimy?
Pierwszym wyborem powinno być kierowanie się zaleceniami, jakich udziela nam producent produktu lub urządzenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas warto zapoznać się z typami powszechnie stosowanych oznaczeń, które dokładnie określą, z jakim typem śruby mamy do czynienia.
W ramach wymiarów śrub zawsze stosowany jest zapis w wartościach milimetrowych. Oznacza się w ten sposób m.in.:
PRZYKŁAD: 6x30 mm, czyli
średnica = 6 mm
długość śruby: 30 mm
W oznaczeniach śrub ważnym kryterium jest także ich ogólny rozmiar. Podaje się go w postaci litery M oraz towarzyszącej mu liczby (1-100). Podział średnicowy pozwala na dobranie odpowiedniego modelu do np. nakrętek.
Innym oznaczeniem stosowanym w przypadku śrub jest materiał, z jakiego je stworzono, jak również jego stopień odporności na ogień (R). Pożądane są szczególnie śruby ze stali kwasoodpornej (A4) oraz stali nierdzewnej (A2).
Nie można tutaj zapomnieć o klasach wytrzymałości oraz twardości śrub. Wartości te przedstawiają stopień plastyczności elementu. Podaje się w tym przypadku wartość naprężenia, jaką jest w stanie on znieść. Wartość tę opisuje Polska Norma PN-M-82084, która przyjmuje 10 stopni wytrzymałości.
Innym rodzajem oznaczenia są symbole wskazujące na stopień tolerancji produkcji. Wyróżnia się klasy A, B i C. Najbardziej dokładne pod względem łącznia są te śruby z oznaczeniem A.
Nie są to, rzecz jasna, wszystkie możliwe oznaczenia śrub. Dokładne wymiary, klasy oraz typy elementów łącznikowych są określane w międzynarodowych systemach oznaczeń. W Polsce stosuje się 3 odmiany systemów odznaczeń śrub:
Jeśli potrzebują Państwo fachowej porady w sprawie wyboru najkorzystniejszego rodzaju śrub dla Państwa biznesu, nasi profesjonalni doradcy służą pomocą. Posiadamy w swojej ofercie szeroki wybór śrub różnych kształtów, jak również przeznaczonych do różnych zastosowań. Oferujemy wyłącznie produkty renomowanych producentów, którzy gwarantują jakość swoich produktów.