Dysze pneumatyczne - co należy wiedzieć?

Dysze pneumatyczne - co należy wiedzieć?

Choć wielu osobom nie są one znane, to należy tutaj zaznaczyć, że są bardzo ważnym komponentem stosowanym w pneumatyce. Co szczególnie warto wiedzieć o dyszach pneumatycznych? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu blogowego, by zapoznać się z tą tematyką.

Co to są dysze pneumatyczne lub powietrzne?

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane dysze pneumatyczne ograniczają poziomy hałasu i koszty wytworzenia sprężonego powietrza. To dość nieskomplikowane rozwiązanie ogranicza nadmierne zużycie sprężonego powietrza i poziom decybeli podczas zadań pneumatycznych. Niektóre dysze wytwarzają wyjściowe strumienie powietrza, których objętość jest do 25 razy większa w stosunku do zużywanego sprężonego powietrza, jednocześnie wykorzystując małą ilość sprężonego powietrza jako swoje źródło energii. Oszczędności sprężonego powietrza, w porównaniu do innych zastosowań mogą wynieść aż 80%. Mniejsze zużycie sprężonego powietrza oznacza mniejszy poziom hałasu. Średnie obniżenie poziomu hałasu wynosi 10 dBA. Wszystkie dysze powietrzne powinny spełniać wymagania przepisów (Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy) w zakresie maksymalnego ciśnienia.

Jak działają dysze powietrzne?

Dysze powietrzne wykorzystywane są do wzmocnienia strumienia sprężonego powietrza minimum 25 razy. Medium jest wyrzucane przez szereg dysz na zewnętrznym obwodzie. Podczas ruchu powietrza wzdłuż zewnętrznej ścianki dyszy, otaczające powietrze jest wciągane do głównego strumienia. Wytworzony strumień posiada dużą objętość i dużą prędkość zużywając małe ilości sprężonego powietrza. Powietrze jest bezpiecznie wyrzucane i dlatego może być w prawidłowy sposób usunięte.

Przykłady zastosowania dysz pneumatycznych:

 • Czyszczenie części;
 • Transport materiałów;
 • Wypychanie części;
 • Transport włókien;
 • Chłodzenie części;
 • Usuwanie wiórów;
 • Suszenie części;
 • Zdmuchiwanie cieczy;
 • Wspomaganie powietrzem.

Niektóre zalety tego zastosowania:

 • Obniżenie kosztów sprężonego powietrza;
 • Średnie obniżenie hałasu o 10 dBA;
 • Oszczędność sprężonego powietrza;
 • Poprawione działanie operacji odmuchiwania;
 • Jest kompaktowe;
 • Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy;
 • Spełniają wymogi przepisów w zakresie poziomu hałasu;
 • Spełniają wymagania przepisów odnośnie ciśnienia;
 • Usprawnienie i optymalizacja procesów produkcyjnych.

Bezpieczne i wydajne użycie sprężonego powietrza

Nieefektywne użycie sprężonego powietrza do zastosowań odmuchiwania może stwarzać problemy z powodu kosztów energii, poziomu hałasu i potencjalnego zagrożenia dla personelu, który jest narażony na działanie powietrza o wysokim ciśnieniu. Otwarte przewody rurowe i rurki miedziane oraz rury z otworami stanowią kilka przykładów powszechnych urządzeń naruszających przepisy. Zużywają one ogromne ilości energii i często generują  poziomy hałasu powyżej 100 dBA.

Ograniczenie kosztów energii

Najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów energii jest prawidłowa konserwacja i użycie systemu sprężonego powietrza. Nieszczelności i zanieczyszczone filtry wymagają regularnej konserwacji. Oszczędności energii można również realizować poprzez wymianę przestarzałych silników i elementów sterujących na modele o dużej sprawności, które często spłacają się w krótkim okresie czasu. Najważniejszym czynnikiem znacznie zwiększającym sprawność jest prawidłowe użytkowanie. Zastosowanie starannie zaprojektowanych produktów, takich dysza powietrzna świetnie może ograniczyć koszty eksploatacyjne, ponieważ zużywa ona jedynie część sprężonego powietrza zużywanego przez typowe urządzenia pneumatyczne. Ponadto, wszystkie z dysz pneumatycznych, powietrznych można wielokrotnie włączać i wyłączać z natychmiastowym skutkiem, co oznacza, że sprężone powietrze jest zużywane tylko wówczas gdy jest to konieczne.

Ograniczenie poziomu hałasu

Wysoki poziom hałasu stanowi powszechny problem w wielu zakładach o charakterze przemysłowym. Hałas generowany przez sprężone powietrze często przekracza wymagania przepisów w zakresie poziomu ekspozycji na hałas, skutkując utratą słuchu u osób pracujących w pobliżu jego źródła. Podmuchy przy ciśnieniu 5,5 bar (80 psig), które generują poziomy hałasu około 100 dBA można ograniczyć do jedynie 74 dBA w przypadku zastosowania odpowiedniej dyszy powietrznej. Przy powyższym ciśnieniu, można uzyskać dużą siłę bez generowania dużego hałasu. Powietrze może być niebezpieczne jeżeli ciśnienie wylotowe otworu, węża lub rury przewyższy 2 bar (30 psig). W przypadku, gdy otwór zostanie zatkany ręką lub inną częścią ciała, powietrze może się dostać do krwioobiegu przez skórę i spowodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Wszystkie dysze pneumatyczne w naszym asortymencie zostały zaprojektowane w sposób przemyślany i bezpieczny wraz ze spełnieniem odpowiednich norm w powyższym zakresie.

Gdzie warto je kupić i dlaczego?

Wiele części pneumatycznych na produkcję i nie tylko zamówisz na naszej platformie sprzedaży Optiba.com, co pozwoli Ci osiągnąć wiele korzyści i dołączyć do szerokiego grona naszych zadowolonych Klientów.

Zapraszamy do złożenia zamówienia.Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite