Czym się różnią siłowniki jednostronne od dwustronnych?

Czym się różnią siłowniki jednostronne od dwustronnych?

Siłowniki pneumatyczne jako element układu pneumatycznego

Siłowniki pneumatyczne są jednymi z najważniejszych elementów układu pneumatycznego. Bez nich taki układ po prostu nie mógłby istnieć.

Praca silnika pneumatycznego ma za cel przemianę energii (dystrybuowanej przy użyciu sprzężonego powietrza bądź innego gazu) w energię, która nada się do napędu różnych urządzeń.

Powszechność silników pneumatycznych wciąż rośnie. Ma to związek z ich wieloma zaletami – są one niezastąpione w wielu obszarach np. produkcyjnych. Fachowcy cenią je przede wszystkim za ich niezawodność, brak konieczności częstej konserwacji oraz ich wydajność. To bardzo ważne, gdy nie możemy sobie pozwolić na tragiczne w skutkach przestoje.

Inną zaletą siłowników pneumatycznych jest ich bezpieczeństwo – nie powodują zagrożenia wybuchem, mogą one pracować w wysokiej albo niskiej temperaturze. Uważa się, że dzięki ich właściwościom sprawdzają się tam, gdzie inne silniki mogłyby doprowadzić do spięcia bądź przegrzania.

Nie powinno się zapomnieć o ekologiczności silników pneumatycznych. Dlaczego są one przyjazne dla środowiska? Chodzi tutaj o wykorzystanie energii z powietrza. Ponadto podczas produkcji nie dochodzi do wytwarzania zanieczyszczeń.

Do korzyści zaliczyć można również to, że siłowniki pneumatyczne są mobilne, niewielkie, a także dają one możliwość, aby często zmieniać prędkości oraz kierunki pracy silnika.

Więcej na temat zalet siłowników pneumatycznych przeczytasz tutaj.

Czym się charakteryzują siłowniki jednostronne i dwustronne?

Siłowniki pneumatyczne znajdziemy wszędzie dookoła nas. Są jednak szczególnie potrzebne w zastosowaniach przemysłowych, branży budowlanej czy w rolnictwie.

Mamy różne rodzaje siłowników pneumatycznych. I chociaż wszystkie siłowniki są pod pewnymi względami do siebie podobne – tzn. pracują w podobny sposób oraz wykorzystują energię płynącą ze sprzężonych gazów – mogą się one różnić zastosowaniem, budową czy właściwościami.

Jaki rodzaj napędu może mieć układ pneumatyczny?

  1. siłownik pneumatyczny jednostronny,
  2. siłownik pneumatyczny dwustronny.

Silniki jednostronne

Jak sama nazwa wskazuje, siłowniki jednostronne cechują się tym, że gazu – będący nośnikiem energii – może odbywać się tylko w jednym kierunku.

Siłowniki jednostronne mają nieskomplikowaną budowę. Co jest typowe dla siłownika jednostronnego, tłok ma za zadanie doprowadzić do powrotu łożyska do pierwotnego ułożenia dzięki specjalnemu obciążeniu bądź sprężynie.

Silniki dwustronne

            Z kolei siłowniki pneumatyczne dwustronne mają dwie komory, przez które może przepływać gaz. W tym przypadku ruch nie jest już ograniczony tylko do jednej strony, a także nie jest tu już potrzebna sprężyna.

            To właśnie fakt, że praca siłownika dwustronnego jest zarówno sprawniejsza, jak i precyzyjniejsza niż jednostronnego, sprawia, że silnik ten znajduje wiele zastosowań nawet w wysoce specjalistycznym w przemyśle.

Różnice między pneumatycznymi silnikami jednostronnymi a dwustronnymi

            Czym się różnią pneumatyczne siłowniki jednostronne od dwustronnych? Wbrew pozorom nie chodzi wyłącznie, o liczę portów w cylindrze, którymi dostaje się powietrze (chociaż ta różnica konstrukcyjna wpływa bezpośrednio m.in. na szybkość ich działania).

            Inną różnicą między siłownikami jednostronnymi a dwustronnymi jest ich specyfikacja. I tak na przykład siłowniki jednostronne są dobrym rozwiązaniem, gdy nie ma potrzeby wykonywania cięższej pracy. Sprawdzą się one również tam, gdzie nie ma ograniczenia miejsca dla sprężyny. Jednocześnie siłowniki jednostronne nie zajmują wiele miejsca, mają one prostą budowę. Ponadto siłowniki dwustronne uznaje się za wydajniejsze, szybsze oraz precyzyjniejsze niż jednostronne. Ich płynność pracy, a także większa siła są szczególnie ważne w pracach budowlanych, produkcyjnych czy w przemyśle motoryzacyjnym.

Który silnik pneumatyczny wybrać?

            Wybór najlepszego silnika pneumatycznego dla naszej firmy może okazać się skomplikowany. Obecnie w sklepach mamy dostępne różne rozwiązania wielu producentów. W jaki sposób dopasować siłownik do naszych oczekiwań?

Poniżej prezentujemy kluczowe kwestie, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed zakupem siłownika pneumatycznego:

  1. Jaki rodzaj ruchu będzie nam potrzebny?

Siłowniki jednostronne sprawdzają się w przypadku ruchu ciągnącego, niespiesznego oraz pchającego.

  1. W jakich warunkach będzie pracował siłownik?

Siłowniki dwustronne przeznaczone są do pracy w warunkach wymagających co najmniej dwóch rodzajów ruchu. Siłownik jednostronny potrzebuje dodatkowego miejsca, aby móc przygotować sprzężone powietrze.

  1. Jakim budżetem dysponujemy na zakup siłownika?

Siłowniki jednostronne są z reguły tańsze niż dwustronne.

  1. Czy jestem w stanie pokryć wydatki związane z serwisem?

W przeciwieństwie do etapu samego zakupu siłowniki jednostronne są droższe w utrzymaniu. Serwis siłownika jednostronnego oraz wymiana części jest częstsza niż dwustronnego. Z innej strony cena części siłownika jednostronnego jest mniejsza niż dwustronnego.

  1. Jakim zapleczem powierzchniowym dysponuję?

Siłownik dwustronny potrzebuje więcej miejsca niż jednostronny.

  1. Czy konieczna mi jest precyzja działania?

Silniki dwustronne są precyzyjniejsze.

  1. Jaki standard bezpieczeństwa maszyny jest pożądany?

Siłownik powinien spełniać normy ISO.

  1. Do czego będzie mi potrzebny dany siłownik?

Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do kontaktu na Optiba.com 

 

Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite