Czym są łożyska? O nich i o ich zastosowaniach w przemyśle

Czym są łożyska? O nich i o ich zastosowaniach w przemyśle

Są wszędzie. Ich obecność oraz powszechność na zawsze zmieniła przemysł oraz produkcję; pozwoliła rozwinąć się wielkim biznesom oraz usprawnić sam proces wytwarzania dóbr. Czym są łożyska i jakie miejsce zajmują w naszym świecie?

Łożysko jest elementem niejednego mechanizmu nie do zastąpienia. Dlaczego jest stosowane tak powszechnie? Ponieważ jedna z ogólnych zasad rządzących światem brzmi:

Mniej energii wymaga toczenie aniżeli dźwiganie czy ślizganie. Im mniej zużytej energii, tym większe oszczędności. Im większe oszczędności, tym mniejszy koszt osiągnięcia założonego sukcesu.

Najprościej rzecz ujmując, łożyska są częścią maszyn, które wykonują ruch obrotowy. Łożysko pozwala na ruch do maksymalnie dwóch elementów wykonywanych wokół łożyskowej osi obrotu. Jednocześnie łożysko ma za zadanie utrzymanie drugiego komponentu w ramach urządzenia przy jednoczesnym zachowaniu płynności ruchu poszczególnych składowych (tj. minimalizowanie tarcia) przy czym jego pełni dwie podstawowe funkcje to:

  • odpowiada za równomierne rozlokowanie sił na danym urządzeniu,
  • zapobiega niszczeniu obracającego się elementu.

Łożyska stanowią jeden z fundamentów funkcjonowania nowoczesnych, a także rozwojowych producentów. Są nam one konieczne w codziennej pracy wytwórców przemysłowych, ale i nie tylko. Tak jak już zostało wspomniane, możemy je znaleźć znacznie bliżej niż większości się wydaje…

Gdzie stosuje się łożyska?

            Wszędzie – chciałoby się rzec. Łożyska znajdują zastosowanie między innymi w różnych obszarach przemysłu.

Licząca się na rynku firma, której podstawą istnienia jest nieprzerwany i bezawaryjny proces produkcyjny, musi liczyć się z nieustannie rosnącym popytem. Z uwagi na konieczność redukcji kosztów wytwarzania dóbr, wielu przedsiębiorców stawia obecnie na automatyzację linii.

Automatyka przemysłowa stanowi dziedzinę inżynierii elektrycznej – obejmuje ona szeroko rozumiane, zautomatyzowane procesy technologiczne oraz produkcyjne. Można powiedzieć, że jej celem jest połączenie urządzeń, które stworzą system automatyki przemysłowej.

Automatyzacja procesów w firmie wiąże się z inwestycją w różne, często wysoce specjalistyczne urządzenia. Jedną z ich składowych z dużym prawdopodobieństwem okażą się łożyska.

Łożyska jako część systemu automatyki przemysłowej

Każdy zautomatyzowany system przemysłowy składa się z wszelkich maszyn biorących udział w procesie wytwarzania produktu. Możemy do takiego systemu zaliczyć m.in.:

  • układy sterujące,
  • systemu łączności,
  • wszelkie urządzenia, których zadaniem jest wytworzenie dobra. O jakich konkretnie maszynach tutaj mowa? O urządzeniach wykonawczych, pomiarowo-kontrolnych, jak również wszelkich liniach – transportowych, montażowych czy tych stosowanych w magazynach. Wszędzie tutaj zastosowanie znajdują łożyska.

Podstawowa klasyfikacja łożysk

Mamy wiele sposobów rozróżnienia łożysk. Każda klasyfikacja uwzględnia innym parametr jak np. zastosowanie, wykorzystany w produkcji materiał bądź budowę łożyska. Za jeden z podstawowych podziałów łożysk przyjąć możemy ten, który systematyzuje łożyska pod względem sposobu rozkładania ruchu obrotowego między części ruchome.

W ten sposób wyróżniamy m.in.:

  • łożyska ślizgowe,
  • łożyska toczne – w tym: poprzeczne i należące go tej grupy łożyska kulkowe, stożkowe, baryłkowe, walcowe i igiełkowe (więcej na ich temat dowiesz się od profesjonalnych doradców ASERTO,
  • łożyska hydrauliczne,
  • łożyska biżuteryjne,
  • łożyska magnetyczne.

Dlaczego ten podział jest tak ważny? Ponieważ pokazuje – choć tylko w zarysie – jak wiele istnieje odmian łożysk oraz jak szerokie mają one zastosowania.

Zastosowania łożysk w przemyśle (i nie tylko)

Jak już zaznaczono na początku artykułu, łożyska znajdą zastosowanie w ogromnej licznie przypadków. Wykorzystywane są one zarówno w produkcji przemysłowej, jak i w innych urządzeniach, które na co dzień nas otaczają.

Jeśli zastanowimy się, w jakich dokładnie obszarach produkcji biorą udział, wymienimy przede wszystkim produkcję przemysłową: maszyny wielkogabarytowe, linie transportowe, linie produkcyjne, wózki widłowe.

Innym obszarem, w którym wykorzystuje się łożyska, jest sektor rolniczy – maszyny takie jak kosiarki do zastosowania przemysłowego (tj. wały bijakowe) albo ciągniki. W kontekście przemysłu motoryzacyjnego łożyska pojawiają się, gdy mowa o amortyzatorach albo sinikach elektrycznych. Popularne w przemyśle transportowym są przede wszystkim łożyska ślizgowe: w samochodowych fotelach, w układzie hamulcowym i tym podobnych. Co ważne, nie tylko w tej branży te konkretne łożyska są one wykorzystywane. Łożyska ślizgowe stosowane są także w urządzeniach wykorzystujących rolki, kółka oraz mechanizm składania.

Gdzie jeszcze znajdziemy zastosowanie dla łożysk? W przypadku konieczności postawienia na maszyny typowo przemysłowe o dużych gabarytach, w przemyśle lotniczym, włókienniczym, ciężkim (np. kopalnie) oraz lekkim. Łożyska igiełkowe doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest precyzja, a także w sprzętach domowych RTV i AGD.



Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite