Czym jest pneumatyka i za co odpowiada

Czym jest pneumatyka i za co odpowiada

Czym jest pneumatyka?

Pneumatyka przemysłowa to dział inżynierii, który wykorzystuje sprzęt, urządzenia i części maszyn, sterowane za pomocą sprężonego powietrza lub mieszanki gazów o zbliżonych właściwościach. Pneumatyka jest na tyle uniwersalną dziedziną mechaniki, że znajduje swoje zastosowanie w rozmaitych branżach przemysłowych. W szczególności zalety pneumatyki może docenić przemysł budowlany, drzewny, spożywczy czy chemiczny.

Czym charakteryzuje się pneumatyka?

Maszyny i urządzenia zasilane sprężonym powietrzem mają bardzo wiele zalet, dlatego też cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Ich największe atuty to wysoka efektywność pracy, niska awaryjność i bezpieczeństwo użytkowania. Pneumatyka przemysłowa jest obecnie najlepszą alternatywą dla urządzeń zasilanych elektrycznie. Potężnym argumentem dla stosowania pneumatyki przemysłowej jest bezemisyjność i czystość sprężonego powietrza, dzięki czemu nie zanieczyszcza ono środowiska.

Jakie są urządzenia pneumatyczne?

Sprężarki

By osiągnąć rozruch jakichkolwiek podzespołów pneumatycznych, należy zacząć od wytworzenia ciśnienia, którego stopniowe uwalnianie zapewni elementom maszyny energię do pracy. Niezbędne są tutaj kompresory i sprężarki, ponieważ stanowią one niezbędny element każdego obwodu pneumatycznego. Jedynymi niedogodnościami podczas stosowania tych urządzeń jest pobór mocy i hałas, z jakim możemy się spotkać podczas ich pracy. Dlatego w tych zakładach przemysłowych, gdzie jest taka możliwość, najczęściej znajdują się one w osobnych pomieszczeniach, z dala od stanowisk pracy.

Siłowniki

Są one jednymi z najpopularniejszych urządzeń pneumatycznych o wszechstronnym zastosowaniu. Możemy rozróżnić siłowniki jednostronne i dwustronne. W tym pierwszym przypadku sprężone powietrze wytwarza siłę, która powoduje działanie silnika tylko w jednym kierunku. Za powrót do pozycji pierwotnej odpowiada tu specjalna sprężyna zwrotna. Jeżeli zaś chodzi o siłowniki dwustronne, to siła wytwarzana przez sprężone powietrze powoduje ruch tłoków w dwóch kierunkach.

Złącza

Wykorzystywane są przede wszystkim do łatwego i szybkiego podłączenia różnorodnych przewodów i węży pneumatycznych do odbiorników. Są to uniwersalne elementy, które możemy zauważyć nie tylko w instalacjach pneumatycznych, lecz również w instalacjach hydraulicznych niskociśnieniowych. Układ pneumatyczny kompletny będzie tylko wtedy, gdy odpowiednio połączy się wszystkie komponenty. Za połączenia poszczególnych elementów odpowiadają właśnie złącza, przewody i specjalne rury pneumatyczne. W dużej mierze to właśnie dzięki nim można bez problemu dystrybuować sprężone powietrze.

Zawory

Zawór pneumatyczny rozdzielający działa w taki sposób, że sprężone powietrze zasila zawór i przekierowane jest w jedną z dróg wyjściowych, po podaniu powietrza do sterowania zaworu, tłoczek zmienia położenie i przekierowuje tym samym drogę wyjściową na drugą. Jeśli za tłoczkiem jest sprężyna po zdjęciu zasilania sterującego, tłoczek wróci do pierwotnego położenia. Jeśli za tłoczkiem nie ma sprężyny – zostanie on w miejscu do momentu kiedy podamy ciśnienie na drugi pilot. W ten sposób rozróżniamy zawory pneumatyczne mono i bistabilne. Bardzo często układ (maszyna) sterowany jest z poziomu użytkownika, czyli zaworem ręcznym lub nożnym, zamontowanym na tablicy, niestety duża odległość od pulpitu oraz wymagana duża przepustowość uniemożliwia to zamontowanie zaworu sterującego w dogodnym miejscu. W tym przypadku wykorzystujemy zawory rozdzielające sterowane właśnie małym zaworem pulpitowym lub zaworem nożnym. Dzięki temu zyskujemy miejsce na pulpicie, a dużą przepustowość na zaworze sterującym. Takie rozwiązanie jest często wykorzystywane przy prasach i stołach pneumatycznych.

Dysze pneumatyczne

W dyszach pneumatycznych rozpylanie cieczy przebiega z udziałem sprężonego powietrza. To medium pomocnicze dostarcza dodatkowej energii do procesu rozpylania cieczy. Umożliwia to tworzenie bardzo drobnych kropelek lub rozpylanie cieczy o dużej lepkości. Mieszanie powietrza z rozpylaną cieczą może odbywać się wewnątrz lub na zewnątrz korpusu dyszy. Dysze z mieszaniem wewnętrznym polecane są do zastosowań wodnych lub z cieczami o mniejszych lepkościach i kiedy rozpylany gaz charakteryzuje się czystością. Dysze z mieszaniem zewnętrznym, choć ze względów konstrukcyjnych pracują przy mniejszych ciśnieniach, sprawdzają się szczególnie przy rozpylaniu mediów lepkich i o większej skłonności do zanieczyszczeń. Przy wyborze dysz dwuczynnikowych należy również zwrócić uwagę na układ, w jakim mają być one zastosowane. W zależności od sposobu doprowadzenia cieczy rozróżnia się układy: ciśnieniowy, zasysający i grawitacyjny.

Elementy pneumatyczne – gdzie można je kupić?

Żeby móc cieszyć się wysoką jakością sprzętu i elementów maszyn, o których świadczy ich niezawodność, precyzja użycia i atrakcyjna cena, warto się w nie zaopatrzyć w odpowiednim miejscu. Takim właśnie miejscem jest platforma do zakupów online – Optiba.com, gdzie z pewnością zamówisz odpowiednie części maszyn i elementy urządzeń pneumatycznych.

Przekonaj się o tym już dziś – zapraszamy!

Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite