Co warto wiedzieć o terminalach przemysłowych?

Co warto wiedzieć o terminalach przemysłowych?

To zastanawiające, że te wszechstronne, inteligentne i funkcjonalne urządzenia kojarzą nam się głównie z lotniskami i płatnościami bezgotówkowymi. Czy jednak to wszystko, co powinniśmy o nich wiedzieć? Zapoznaj się z naszym tekstem dotyczącym terminali przemysłowych oraz sposóbów ich wykorzystania w automatyce i poszerz swoją wiedzę w tym zakresie.

Terminale przemysłowe – w jakim celu je zaprojektowano?

W zakładach i instalacjach przemysłowych, ze względu na panujące tam wymagające warunki środowiskowe, nie jest możliwe używanie prostych "domowych" terminali, komputerów czy monitorów. Powszechne użytkowane, komercyjne urządzenia po prostu nie radzą sobie z dużym zapyleniem i wilgotnością, sporymi różnicami temperatury, ciągłymi wstrząsami i zakłóceniami elektromagnetycznymi. Właśnie dlatego w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, energetycznym oraz w mocno zapylonym środowisku i na zewnątrz budynków stosuje się komputery, monitory przemysłowe oraz stanowiska terminalowe w solidnych, szczelnych obudowach i z bardziej przystosowanymi komponentami. Oprócz tego ich ideą jest by mogły służyć jako bardzo podręczne stanowisko obsługi i wyświetlania różnych danych.

Terminale – co jeszcze należy wiedzieć?

Służą one również do zapewnienia skutecznej kontroli pracy urządzeń, wspierając pracę  operatorów maszyn, managerów optymalizacji produkcji, czy też techników utrzymania ruchu. Bardzo ważną funkcjonalnością jest również możliwość przekazywania danych procesowych do systemów informatycznych. Wiele ofert sprzedawców zawiera zarówno proste, jak i zaawansowane terminale operatorskie, które pozwalają na szybką i skuteczną integrację systemów oraz gromadzenie i wizualizację danych. Wyposażone są w zależności od konfiguracji w matrycę dotykową, przyciski sterujące, porty komunikacyjne, złącza multimedialne, rozszerzenia, sterowniki PLC i wiele innych. Najczęściej są one łatwe w instalacji i konfiguracji oraz intuicyjne w docelowym zastosowaniu.

Czym się charakteryzują terminale przemysłowe?

Tego typu urządzenia są w dodatku odporne na warunki atmosferyczne i środowiskowe, cechują się większą niezawodnością, a także pozwalają na pracę w trybie ciągłym. Terminale, komputery, monitory przemysłowe mogą być wykorzystywane w zakładach jako sterowniki maszyn i kontrolery procesów przemysłowych lub koncentratory danych pomiarowych czy jako interfejs komunikacyjny użytkownika z maszyną. Znany jest również przykład terminali wagowych, dzięki którym można wykonywać zaawansowane pomiary związane właśnie z tą wielkością fizyczną. Najczęściej są to także urządzenia modułowe, co oznacza, że mogą być odpowiednio modyfikowane i dostosowywane ze względu na specyficzne zapotrzebowanie danego użytkownika. Terminal przemysłowy charakteryzuje się wieloma niestandardowymi funkcjami o profesjonalnym, czysto użytkowym zastosowaniu. Stąd często są w nich użyte bardzo złożone i odporne komponenty, dzięki czemu mają wyższą klasę szczelności IP, inne rodzaje lutowania podzespołów, bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne i tak dalej. Trudno więc nie dostrzec roli terminali przemysłowych w automatyzacji i robotyzacji zakładów produkcyjnych i nie tylko.

Terminal – gdzie na co dzień można go spotkać?

Chyba najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym terminalem jest ten, który znajduje się na lotnisku, ale znamy przecież także terminale płatnicze (czy też terminale POS – point of sale) albo kasy fiskalne. Terminal może być także po prostu tablicą informacyjną lub nawet reklamową. Dopiero przymiotnik "przemysłowy" (chodzi tu w dużej mierze o profesjonalne gałęzie przemysłu, takie jak branża petrochemiczna, spożywcza, farmaceutyczna czy chemiczna) mówiąc obrazowo "skazuje go" na specyficzny rodzaj użytkowania – na bardziej profesjonalne, funkcjonalne i zaawansowane zastosowanie i bardzo prawdopodobną stałą opiekę inżyniera – automatyka lub pracownika działu utrzymania ruchu. Taka osoba powinna skupić się na jego konserwacji, serwisowaniu i ewentualnej naprawie. Nie oznacza to jednak jego dewaluacji – wręcz przeciwnie.

Gdzie warto zamówić terminal przemysłowy i dlaczego to takie ważne?

Dzięki zdobywanej latami wiedzy i bogatemu doświadczeniu, a także z pasji do nowych technologii produkcyjnych (i nie tylko) – właśnie z tych powodów powstała platforma zakupowa Optiba.com, gdzie znajdziesz wiele produktów stworzonych specjalnie dla pracowników przemysłu. Terminal, panel czy inny inteligentny system automatyki – niezależnie co Cię interesuje, warto zamówić to u nas, w sprawdzonym miejscu. Unikasz w ten sposób niepowodzeń i zapeniasz sobie wymierne korzyści. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą i złożenia zamówienia na naszej platformie sprzedaży!

Podobają Ci się nasze treści? Potrzebujesz więcej fachowych porad? Sprawdź na naszym BLOGU inne artykuły o podobnej tematyce i zaczytaj się w nich. Możesz także podzielić się tą wiedzą z innymi zainteresowanymi tą tematyką poprzez np. udostępnienie artykułu.Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite