Co pozwala osiągnąć ruch liniowy?

Co pozwala osiągnąć ruch liniowy?

Technologia liniowa – co to jest?

Technika liniowa jest działem inżynierii, nazywanym również techniką przemieszczeń liniowych. Pozwala na uzyskanie ruchów prostoliniowych zautomatyzowanego układu dzięki dostępnych w nim komponentom – łożyskom, wałkom, prowadnicom, siłownikom i innym istotnym elementom konstrukcyjnym. Dzięki temu jest to dziedzina szeroko stosowana w zakładach przemysłowych do pełnej automatyzacji i robotyzacji linii produkcyjnych. Jednym słowem – do ich unowocześniania celem osiągnięcia pełnej wydajności.

Zastosowanie urządzeń 

Urządzenia funkcjonujące dzięki technice liniowej są stosowane do: przemieszczania materiałów i produktów, lecz również do pobierania, umieszczania, pakowania, sortowania, czy paletyzacji. Szczególnie często i w zróżnicowany sposób wykorzystywane są w przemyśle obróbczym. Stosuje się je do zmieniania i podawania narzędzi. Oprócz tego pomagają w operacjach na bryłach tj. cięcie, szlifowanie lub wytaczanie. Technika liniowa może także w sposób precyzyjny i powtarzalny kontrolować ruch. Systemy te znajdują więc zastosowanie w takich segmentach jak: robotyka, obrabianie i przeładunek.

Optymalizacja produkcji także

Ponadto za pomocą tej techniki udaje się zautomatyzować procesy, a to w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia kosztów utrzymania aplikacji i przyczynia się do tego, że staje się ona bardziej funkcjonalna. Systemy ruchu liniowego pozwalają na uzyskanie wysokiej produktywności, precyzji, zmniejszenie zużycia elementów techniki liniowej, dlatego są wykorzystywane w wielu branżach. Zapobiegają również przestojom produkcyjnym.

Jak dobrać komponenty ?

Na system przemieszczeń liniowych składają się najczęściej takie komponenty jak: prowadnice, wózki, łożyska liniowe i wałki prowadzące. Stosowane są również elementy dodatkowe takie jak silniki czy podzespoły sterujące. Taka dostępność różnych elementów i komponentów umożliwia stworzenie systemu techniki liniowej dla prawie każdej aplikacji, bez względu na specyfikę gałęzi przemysłu. Różnorodność urządzeń i wariantów jest raczej zaletą, a jednak dostarcza pewne problemy. Dlatego warto skorzystać z rad specjalistów i poświęcić czas na dostosowanie rozwiązań do stawianych im wymagań. Na rynku istnieje wiele firm oferujących kompleksową obsługę, w tym doradztwo techniczne.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Wybierając komponenty, które chcemy przeznaczyć do końcowego rozwiązania z zakresu techniki liniowej, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim: jakość, trwałość i niezawodność elementów, minimalną długość konstrukcji, największą prędkość liniową lub maksymalną ładowność. Ważna jest również liczba opcji materiałowych – ich wybór często determinuje specyfika danej branży. Czasami bowiem można będzie skorzystać z gotowych systemów przemieszczeń liniowych, w innych przypadkach konieczne będzie zastosowanie dostosowanych rozwiązań. Istotną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest szybki i nieskomplikowany montaż systemów przemieszczeń liniowych. Okazuje się, że ma to znaczący wpływ na wydajność procesów. Nie bez znaczenia jest także cena. Może ona zależeć od rozmaitych czynników. Warto więc sprawdzić, czy wynika ona np. z tego, że daną konstrukcję da się rozbudowywać albo z faktu, że można poszerzać zakres oferowanych rozwiązań.

Gdzie zamówić ?

Optiba.com jest to platforma zakupowa umożliwiająca szybkie i wygodne zamawianie części technologicznych odpowiednich do wielu różnych, profesjonalnych zastosowań produkcyjnych. Zapewnia to wiele korzyści naszym Klientom i pozwala im osiągać większość swoich istotnych celów. Zapewniamy dostęp do elementów tj. wózki i łożyska liniowe, prowadnice, wałki prowadzące, tuleje przesuwne, rolki i śruby oraz innych części, dzięki którym możliwa jest realizacja precyzyjnego ruchu wzdłużnego. Wszystkie te produkty można znaleźć w naszym katalogu części zamiennych z zakresu techniki liniowej.

Dlaczego Optiba?

Oferowane przez nas produkty są dostosowane do potrzeb zakładów produkcyjnych działających w różnych dziedzinach. Zapewniamy szeroki dostęp do rozwiązań z obszaru techniki przemieszczeń liniowych – zarówno standardowych, od dawna funkcjonujących na rynku, jak i tych innowacyjnych. Naszym klientom zapewniamy także dostęp do elementów wycofywanych z produkcji. Baza, którą dysponujemy, zawiera ponad 3000 dostawców z całego świata, co pozwala nam oferować produkty idealnie dopasowane do potrzeb produkcyjnych każdego biznesu.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy chętnie pomogą w wyborze części zamiennej i sprawnie zrealizują każde zamówienie.

 

Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite