Do czego służą sterowniki PLC? Zastosowanie sterowników PLC

Do czego służą sterowniki PLC? Zastosowanie sterowników PLC

Zjawisko automatyzacji procesu produkcyjnego postępuje coraz szerzej. Co powinna robić firma, która chce być na bieżąco z rozwojem technologicznym? Ze zrozumiałych względów, nie może poprzestawać wyłącznie na stosowanych już metodach produkcji. Z tego powodu, wiele firm na bieżąco wdraża coraz to nowsze rozwiązania, które usprawniają prace. Te z zakresu automatyki przemysłowej, są obecnie najbardziej popularnym obszarem. Zdecydowanie, ich możliwości są bardzo duże. Wśród nich spore zainteresowanie budzą sterowniki PLC do maszyn produkcyjnych. Czym są sterowniki PLC i jakie znajdują zastosowanie w produkcji? O tym traktuje poniższy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Sterowniki PLC - co to takiego?

Omawiając zagadnienie sterowników PLC, warto rozpocząć od rozwinięcia samego skrótu. Co dokładnie oznacza jego nazwa? Sterownik PLC to akronim - ang. Programmable Logic Controller. Polskie rozwinięcie tego skrótu to: Programowalny Sterownik Logiczny. Czym dokładnie jest sterownik PLC? Ogólnie można go określić jako uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe. Jakie przeznaczenie ma taki sterownik logiczny? Sterowniki PLC są przeznaczone do sterowania pracą maszyny jak i całym procesem technologicznym.

Jak działa sterownik PLC? Do czego służą sterowniki PLC?

Programowalne sterowniki PLC działają jak małe komputery przemysłowe. Często w ten sposób określa się te urządzenia. Te mini komputery wyposażono w modułowe komponenty. To właśnie moduły są specjalnie zaprojektowane do automatyzacji procesów sterowania. Do czego służą sterowniki PLC? To sterowniki wchodzące w skład nowoczesnej automatyki przemysłowej. Z czego zatem składa się przykładowy sterownik PLC? Ten system zawiera wiele komponentów:
Sterowniki PLC składają się z następujących elementów:

 • jednostki centralnej (CPU)
 •  wejść cyfrowych
 • wejść analogowych
 • wyjść cyfrowych
 • wyjść analogowych
 • modułu zasilania
 • modułu komunikacji
 • pamięci

Ciekawi Cię jak to działa? Jak poszczególne moduły sprawują swoje funkcje? Najpierw sterownik PLC pobiera dane wejściowe. Następnie, wykonuje logikę na wejściach CPU. Co następuje później? Sterownik PLC kolejno włącza lub wyłącza wyjścia. W oparciu o co wykonuje tę funkcję? CPU monitoruje stan wejść. Są to na przykład: włączenie, wyłączenie czujnika zbliżeniowego  lub  częściowe otwarcie zaworu. Na postawie takich sygnałów CPU pobiera informacje, jakie z wejść do niego dochodzą. Następnie wykonuje logikę na wejściach. Następna funkcja sterownika PLC, to obsługa logiki wyjściowej. CPU przetwarza sygnał-informację w rodzaju: otwórz zawór czy wyłącz silnik maszyny. W ten sposób można zobrazować złożony układ sterowników PLC i ich działanie.

Jak działa sterownik PLC ?

Jak zastosować sterownik PLC do nadzorowania pracy maszyn? Sterownik PLC musi zostać dopasowany do określonego obiektu sterowania. Dlaczego to takie istotne? Tylko właściwie dopasowane oprogramowanie pozwoli na właściwą pracę sterownika. Jak zaprogramować sterownik PLC? Odbywa się to poprzez wprowadzenie do jego pamięci żądanego algorytmu działania obiektu. Daje to możliwość właściwego planowania pracy urządzenia. W ten sposób wykorzystasz w pełni funkcję sterownika. Jak działa sterownik PLC? Jak właściwie z nim pracować?

Sterownik logiczny PLC - rozwiązania stosowane w sterownikach logicznych

Sterownik wyposaża się w odpowiednią liczbę układów wejściowych. Czemu one służą? Układy wejściowe w sterownikach typu PLC zbierają informacje o stanie obiektu i żądaniach obsługi podczas pracy. Czy to wszystkie moduły sterownika PLC? Sterownik logiczny musi także posiadać odpowiednią liczbę i rodzaj układów wyjściowych. Do czego służą w sterownikach PLC? Układy wyjściowe sterowników są połączone z elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi oraz transmisji danych. Tak szeroki zakres połączeń ma w zasadzie nieograniczone zastosowana. Zadania i procesy, możliwe do wykonania przez to urządzenie przemysłowe zależą już tylko od potrzeb firmy.

Sterownik logiczny PLC - jak działa czyli za co odpowiada?

Jak w takim razie opisać działanie tego urządzenia do automatyki? Warto wymienić konkretne zadania, jakie są w zakresie pracy sterowników PLC. Jak działa sterownik PLC? Możliwości tych systemów są wykorzystywane w celu:

 • zbierania informacji o sterowanym obiekcie
 • odbierania bezpośrednich poleceń od operatora sterownika
 • analizowania zebranych komend: poleceń i informacji (program)
 • generowania sygnałów i ich przetwarzania (interfejs wyjściowy)

Te zadania sterowników PLC wydają się z pozoru czytelne i proste. Jednak czy samodzielna obsługa sterowników do maszyn to dobry pomysł? Sterowniki PLC jak pokazują powyższe przykłady mogą mieć naprawdę szerokie zastosowania. Sprawia to, że jako rozwiązanie z automatyki chce je stosować w swoich zakładach produkcyjnych wiele firm. Chcesz stosować sterowniki PLC w swoim zakładzie? Weź pod uwagę, że warto zatrudnić w tym celu specjalistów. Kto najlepiej wie, do czego służą sterowniki PLC? Jak uniknąć niepotrzebnych komplikacji korzystając z tego urządzenia?

Do czego służą sterowniki PLC - to pokaże Ci programista

Najlepiej jeśli nad pracą sterowników PLC będą czuwać doświadczeni programiści. Dlaczego to takie istotne? Tylko programiści posiadają pełną wiedzę do czego służą sterowniki PLC oraz jak efektywnie je programować. Odpowiednio programowany sterownik logiczny sprawi, że nie będzie dochodzić do żadnych błędów. Chcesz uniknąć przykrych konsekwencji działań na własną rękę? Zastosowanie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest sterownik PLC oddaj w swojej firmie specjalistom. Tylko osoby od lat programujące te systemy, w pełni wykorzystają ich funkcje.

Zastosowanie sterowników PLC

Gdzie w takim razie spotyka się w praktyce sterowniki PLC? Czy są stosowane jedynie w ścisłych gałęziach przemysłu? Oczywiście, ich podstawowe i najczęstsze zastosowanie to automatyka przemysłowa. Jednak to nie wszystko. Istnieje także automatyka budynkowa, gdzie także coraz częściej stosuje się programowalne sterowniki. Szeroki zakres możliwości, jakie dają sterowniki PLC sprawia, że chętnie stosuje się także w:

 • szpitalach
 • dworcach autobusowych
 • stacjach kolejowych
 • galeriach handlowych
 • parkach rozrywki
 • hotelach

Powyższe przykłady pokazują, że sterownik programowalny PLC ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Każdego dnia zarówno kolejne miejsca użyteczności publicznej i profesjonalne firmy zaczynają korzystać ze sterowników PLC. Prawidłowo dobrane i zaprogramowane, dają bardzo wiele korzyści. Do czego służą sterowniki PLC? Jak wykazaliśmy powyżej, mogą zarządzać pracą specjalistycznych maszyn w przemyśle, jak i zintegrowanym systemem oświetlenia w galeriach handlowych. Jak z nich właściwie korzystać? Prawidłowe dobranie sprawia, że sterowniki PLC wykorzystają swoje podstawowe właściwości na liniach produkcyjnych, w zakładach przemysłowych i w przemyśle.

Sterowniki PLC - możliwości 

Chcesz wykorzystać w pełni możliwości sterownika PLC? Możesz je wykorzystać do naprawdę wielu układów. To, jak działa sterownik PLC jest kompatybilne z większością elementów instalacji przemysłowych. Sterowniki PLC umożliwiają bezproblemowe sterowanie pracą różnorodnych urządzeń i maszyn. Kluczem do sukcesu, jest prawidłowa konfiguracja poszczególnych elementów i samego sterownika.

Konieczne jest jednak to, aby wspomniane sprzęty były prawidłowo podłączone do sterownika. Istotne znaczenie ma opracowanie odpowiedniego algorytmu. Dzięki czemu, sterownik będzie właściwie dopasowany do zaplanowanych procesów technologicznych. To zagwarantuje jego niezawodność.

Sterowniki PLC - konstrukcja produktów

Ciekawi Cię, jakie rodzaje sterowników występują na rynku? Z czym możesz mieć do czynienia szukając sterownika PLC do swojej firmy? Sprawdźmy, co może cechować sterowniki PLC. We wszystkich systemach obudowa PLC stanowi najważniejszy moduł. Z czego to wynika? Obudowa sterownika jest jego najważniejszym elementem konstrukcyjnym. Co z wymiarami sterowników PLC? Programowalne sterowniki są powszechnie dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Rozmiar w zasadzie jest wtórną kwestią w stosunku do stopnia rozbudowania samej aparatury sterującej. W związku z tym, bardziej złożone systemy sterowania wymagają dużych szaf PLC. 

Do czego służą sterowniki PLC? Rodzaje systemów

Zastanawiasz się, jakie rodzaje sterowników PLC są dostępne na rynku? Co warto wiedzieć o sterownikach programowalnych, jeśli chodzi o rodzaj tych urządzeń? Warto wiedzieć na początek, że rozróżnia się dwa główne typy sterowników PLC. Jakie mają nazwy? Pierwszy z nich to stały - inaczej, kompaktowy - sterownik PLC. Drugi zaś, to modułowy sterownik PLC. Co je charakteryzuje i różni? Z ilu elementów składają się te typy programowalnych sterowników? O tym poniżej.

 1. Kompaktowy sterownik PLC
  Wersje kompaktowe sterowników PLC posiadają stałą liczbę modułów wejścia i wyjścia oraz zewnętrznych kart wejścia i wyjścia. Nie ma więc najczęściej możliwości rozbudowy modułów w sterowniku kompaktowym. Opcjonalnie zdarza się, że niektóre modele można rozbudować o dodatkowe moduły, ale nie całkiem dowolnie. Te dodatki to będą ściśle określone moduły, które przewiduje producent. Inną cechą sterowników PLC są wewnętrzne niewielkie zasilacze. Ile interfejsów komunikacyjnych mają sterowniki kompaktowe? Z reguły jest to jeden, a maksymalnie są w nich dwa takie interfejsy.

 2. Modułowy sterownik PLC
  Ten typ sterownika PLC umożliwia wielokrotną rozbudowę poprzez „moduły”. Właśnie dlatego jest nazywany modułowym sterownikiem PLC. Możliwe kombinacje modułów, to główna różnica względem sterowników kompaktowych. W sterowniku typu modułowego, możesz dowolnie zwiększyć liczbę komponentów wejścia i wyjścia. Co to oznacza w praktyce? Do czego służą sterowniki PLC modułowe? Ten typ PLC sprawdzi się świetnie w każdych warunkach. Niewątpliwie taki sterownik łatwiej dopasować do indywidualnych potrzeb. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na sterownik modułowy? Szybko przekonasz się, że jest on łatwiejszy w użyciu. Właśnie dlatego, że w sterowniku modułowym każdy element jest od siebie niezależny.

Gdzie kupić sterowniki PLC wysokiej jakości?

Po zapoznaniu się tym artykułem, z pewnością będziesz już wiedzieć, nie tylko do czego służą sterowniki PLC ale także jakiego sterownika PLC szukać. Gdzie najlepiej rozpocząć poszukiwania takiego systemu sterowania? Oprócz lokalnych sprzedawców części do automatyki, warto sprawdzić oferty sklepów internetowych. Choćby z powodu konkurencyjnych cen. To co przemawia, za poszukaniem dostawcy w sieci, to również fakt bogatszej oferty sklepów internetowych. W ofercie naszego sklepu Optiba.com znajdziesz różne sterowniki PLC. Jeśli poszukujesz urządzenia, którego nie mamy na swojej stronie - nic straconego. Sprowadzimy je dla Ciebie! Nasz sklep Optiba od wielu lat zajmuje się sprzedażą i dostawą nawet trudnodostępnych części do maszyn. To właśnie wyróżnia nas na rynku elementów wymiennych do urządzeń przemysłowych. Wyślij nam swoje zapytanie ofertowe, a nasi specjaliści wyjaśnią Ci zastosowanie sterownika PLC, który Cię interesuje i sprawdzą jego dostępność.

Podsumowanie: do czego służą sterowniki PLC?

Gdy już wiesz, co to za urządzenie sterownik PLC, warto podsumować ten temat. Sterowniki programowalne do maszyn są powszechnie wykorzystywane w przemyśle. To właśnie te urządzenia, są jednymi z najbardziej popularnych układów z zakresu automatyki przemysłowej. Sterowniki PLC zastosowanie znajdują coraz częściej także poza przemysłem. Sterowniki PLC są wykorzystywane także w budynkach użyteczności publicznej i usługowej, jak dworce czy galerie handlowe. Programowalny sterownik logiczny jest pomocny wszędzie tam, gdzie warto usprawnić proces pracy maszyny.

Jakie ma możliwości i jak działa sterownik PLC? Od sterowania pracą jednego urządzenia, aż po odbieranie i wysyłanie sygnałów zintegrowanych układów. Śmiało można powiedzieć, że sterownik PLC sprawdzi się w każdej instalacji przemysłowej, składającej się z jednego bądź wielu urządzeń. Musisz pamiętać, że od ostatecznego przeznaczenia sterownika zależy typ układu. Czy będzie on kompaktowy czy modułowy? Wybierz modułowy sterownik PLC, jeśli zależy Ci na dowolności rozbudowy jego modułów. Jeśli nie masz pewności, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z obsługą naszego sklepu Optiba.Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite