Baterie, akumulatory i kondensatory – na co zwrócić uwagę przy wyborze ?

Baterie, akumulatory i kondensatory – na co zwrócić uwagę przy wyborze ?

Skąd się wzięły baterie?

Pierwsze ogniwa, z których „wywodzą się” dzisiejsze baterie, powstały w III wieku p.n.e. Według źródeł archeologicznych, były one w formie glinianych naczyń, wraz z metalowym prętem, wypełnionych kwasami. Za tego, który postawił „krok milowy”, uważa się jednak dopiero Luigiego Galvaniego. W 1780 r., podczas jednego ze swoich doświadczeń, odkrył on przypadkowo, że mięśnie martwej żaby kurczą się, będąc pomiędzy dwoma różnymi metalami np. cyną i srebrem. Tym odkryciem następnie zainspirował się inny Włoch, Alessandro Volta. W 1800 roku wykonał on pierwszą baterię zwaną stosem Volty. Był on pionową kolumną złożoną z metalowych krążków wykonanych z dwóch rodzajów metali i oddzielonych krążkami bibuły nasączonymi roztworem elektrolitu. Kolejnym przełomem było odkrycie francuskiego chemika Georges’a Leclanché, który w 1866 roku wytworzył mokre ogniwo węglowo-cynkowe, które stanowi prototyp popularnych obecnie „paluszków”. Projekt ten udoskonalił Carl Gassner – to on opatentował w 1886 r. suche ogniwo, umożliwiając tym samym wprowadzenie baterii do masowej produkcji.

Krótka historia akumulatora

W 1859 roku Francuz Gaston Planté wykonał pierwsze ogniwo które dało się od nowa  ładować. Użył do tego dwóch fragmentów folii ołowianej, oddzielonych kawałkiem flaneli, a następnie zwinął folię i zanurzył ją w kwasie. Później naładował ogniwo, przyłączając je do źródła prądu. Skupił się on na badaniu procesów elektrochemicznych, zachodzących pod wpływem prądu przepływającego przez dwie płytki ołowiu zanurzone w roztworze kwasu siarkowego. Tak powstał akumulator ołowiowy. Pierwszy akumulator niklowo-kadmowy powstał w 1899 roku za sprawą Waldemara Jungera. Jeszcze do niedawna umieszczano go w przenośnych radiach, telefonach czy laptopach.

Jak działa bateria?

Bateria ma dwa bieguny: dodatni oraz ujemny. Na biegunie ujemnym zbierają się elektrony. Te ostatnie po połączeniu bieguna ujemnego z biegunem dodatnim przemieszczają się w szybkim tempie z jednego do drugiego. We wnętrzu baterii powstaje reakcja chemiczna związana z elektrolitem, który się tam znajduje.

Akumulator – w jaki sposób działa?

Akumulator to urządzenie wykorzystywane jako źródło energii, składające się z trzech bazowych elementów: katody (zacisk dodatni), anody (zacisk ujemny) i separatora – elektrolitu. Akumulator gromadzi i przechowuje energię w formie chemicznej i gdy jest to potrzebne zamienia ją znów na energię elektryczną. Reakcja chemiczna, która jest znana jako utlenianie-redukcja, zachodzi między katodą a anodą poprzez elektrolit, w czasie ładowania i rozładowywania urządzenia.

Kondensator – zasada działania

Kondensator jest urządzeniem wykonanym z dwóch (lub więcej) równoległych warstw płytek. Są one oddzielone medium dielektrycznym znanym jako izolator. Po przyłożeniu napięcia stałego do płytek ładunki o przeciwnych znakach przemieszczają się na odpowiednie nakładki – jest to następstwo wygenerowanego jednorodnego pola elektrycznego. W sytuacji gdy urządzenie zostanie odłączone od źródła napięcia, ładunki zgromadzone na okładkach pozostaną w tej samej pozycji. Oznacza to, że kondensator jest naładowany do pełna.

Akumulator i kondensator – czym się różnią?

Istnieją różnice w następujących aspektach działania kondensatora i akumulatora:

  • Energia potencjalna: w kondensatorze jej magazynowanie jest w formie pola elektrycznego, natomiast w akumulatorze – w postaci chemicznej;

  • Funkcje: kondensator służy do magazynowania i uwalniania energii, podczas gdy akumulator dostarcza energię z obwodu;

  • Spadek napięcia: w przypadku akumulatora spadek nie następuje gwałtownie, ponieważ napięcie jest zmniejszane w sposób regularny;

  • Wartość napięcia: w przypadku kondensatora napięcie jest średnio o 1,5 V niższe;

  • Rodzaj: można na rynku znaleźć kondensatory ceramiczne, elektrolityczne i tantalowe, natomiast akumulatory są dostępne w wariancie litowym, alkalicznym, ołowiowym, litowo-jonowym, niklowo-kadmowym oraz cynkowym.

Gdzie warto je zamówić?

Niezależnie czy akurat kupujemy akumulator, baterię czy kondensator, warto to zrobić w miejscu wyróżniającym się jakością oferty, obsługi, a także dostawy. Unikniesz w ten sposób rozczarowania nietrafionym zakupem produktu czy nieprofesjonalna obsługą zamówienia.

Takim miejscem jest zdecydowanie platforma zakupowa Optiba.com, która zapewni Ci wszystkie powyższe zalety.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości od razu skontaktuj się z nami. Odpowiemy na każde pytanie, by móc doradzić Ci jak najlepiej w wyborze odpowiedniego produktu.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Przeczytasz ich więcej w naszej zakładce BLOG.

Zapraszamy!Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite