Panele HMI - co to takiego?

Panele HMI - co to takiego?

Automatyka przemysłowa jest dziedziną, która pozwala usprawniać pracę w tysiącach firm każdego dnia. Projektanci i programiści, wdrażają coraz to nowsze systemy komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Powszechnie uważa się, że roboty i komputery sukcesywnie wykluczają udział człowieka w procesie produkcyjnym. Czy to postępujące zjawisko ma szansę wyeliminować rolę człowieka? Wciąż decydującą rolę na wielu etapach produkcji ma decyzja realnej osoby. Jakie systemy są obecnie wykorzystywane, aby ten proces zautomatyzować? Przykładem ciekawego rozwiązania są właśnie panele HMI. 

Co to jest panel HMI

Jak najprościej opisać panele HMI? Co oznacza ten skrót? W języku angielskim to: Human-Machine Interface. Jak to rozumieć? Panel HMI to przemysłowy interfejs między maszyną a operatorem, który odpowiada za jego obsługę. Panele  są pomocne w komunikacji nie tylko pomiędzy urządzeniem, lecz samym procesem i osobą nim kierującą. Jakie możliwości daje panel HMI użytkownikowi? Dzięki HMI osoba odpowiedzialna za realizację zadań może wpływać na przebieg procesu. Pracownik ma przy tym pełną kontrolę każdego z jego etapów. To znacznie usprawnia wiele całość produkcji.

Po co stosować panele operatorskie HMI?

Obecnie dzięki rozwojowi komputeryzacji, panele HMI przejmują często zadania komputerów przemysłowych. Najbardziej nowoczesne panele mogą być sterowane zdalnie. To spore udogodnienie, które jest często wybierane przez klientów. Umożliwia korzystanie z panelu z dowolnego miejsca. Panele operatorskie HMI wyposażone w specjalne oprogramowanie. To ono odpowiada za płynną pracę panelu HMI. Czyli skuteczną wymianę informacji pomiędzy maszyną a obsługującą panel osobą. Po co stosować panele HMI? Ich szerokie zastosowanie ma wiele korzyści.

Do czego służą panele HMI?

Panele HMI sprawiają, że komunikacja z różnymi urządzeniami, np. zasilaczami, czy urządzeniami peryferyjnymi przebiega błyskawicznie. Panele sterownicze znajdują zatem szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. To właśnie w zakładzie przemysłowym szybka wymiana informacji jest niezwykle istotna. System operatorski HMI wraz z oprogramowaniem umożliwia w pełni sterowanie ciągiem maszyn i podgląd procesu produkcji. Dlatego coraz częściej stosuje się to rozwiązanie z zakresu automatyki przemysłowej.

Panele operatorskie - jakie mają zadanie?

Czy funkcje paneli HMI są przydatne jedynie w dużych halach zakładów przemysłowych? Nic bardziej mylnego. Panele operatorskie są używanie nie tylko w skomplikowanych instalacjach przemysłowych. Także w maszynach spotykanych na co dzień wykorzystuje się panele z oprogramowaniem. Gdzie znajdziemy przykłady? Prostym panelem operatorskim HMI jest chociażby panel z przyciskami w windzie czy kierownica w samochodzie z wieloma funkcjami. Wszystkie panele dotykowe z opcją wizualizacji procesu, które możemy spotkać w przestrzeni publicznej to właśnie panele HMI. Po co stosować panele HMI? W firmie przyspieszą zdecydowanie wydanie polecenia wykonania zadania dla urządzenia. Pozwolą także obserwować proces produkcji. W galerii, klinice czy na dworcu, ułatwią przetwarzanie informacji i umożliwią podgląd wydawanych poleceń przez wizualizacje.

Cechy paneli operatorskich HMI

Obecnie w przemyśle stosowane są różne modele paneli sterowniczych. Od czego to zależy? Przede wszystkim od ich przeznaczenia. Istotny jest też stopień zautomatyzowania danego urządzenia lub instalacji przemysłowej. Panele HMI mogą zawierać klawiaturę membranową. Często jest to kombinacja różnych przycisków i przełączników. Jedną z głównych zalet współczesnych paneli HMI jest wyposażenie ich w wyświetlacze LCD. Obecnie, wyświetlacz LCD jest w zasadzie już podstawowym elementem. Jakiego następcę mają wyświetlacze LCD? To oczywiście panele dotykowe, które wciąż zyskują na popularności. Jaką mają główną zaletę? Ekrany dotykowe umożliwiają zmniejszenie gabarytów paneli HMI, w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Jak się to odbywa? Oczywiście jest to możliwe dzięki temu, że funkcję przycisków czy pokręteł przenosi się bezpośrednio na ekran. Sterowanie panelem HMI za pomocą dotyku, zdecydowanie pozwala zmniejszyć rozmiar samego panelu. Ważną cechą paneli HMI jest to, że ich producenci wyposażają je w różnego rodzaju porty komunikacji. To oczywiście dodatkowo wpływa na duże możliwości komunikacyjne paneli.

Najważniejsze funkcje paneli HMI

Gdy już wiesz, do czego służą panele HMI, warto podsumować ich funkcje. Da się wyróżnić kilka najważniejszych obszarów obszary działania oprogramowania w panelach HMI.  Do głównych zadań paneli HMI należą: zarządzanie informacjami, monitorowanie procesu i informowanie o tym, jak on przebiega. Warto pokrótce omówić, z czym wiążą się te cztery funkcje paneli operatorskich HMI. 

Funkcje paneli HMI, można podzielić na obszary:

 1. Informowanie o przebiegu procesu
  W tej funkcji informacje dotyczą albo zakłóceń procesu albo zakłóceń systemu. Powiadomienia o zakłóceniach procesu dotyczą sytuacji, w których normy przyjęte dla jakiegoś etapu produkcji zostaną przekroczone. Może więc to być informacja o zbyt niskim poziomie oleju czy surowca produkcyjnego. Komunikaty systemowe informują natomiast o anomaliach w strukturze całego systemu. Może to być powiadomienie o zwarciu czyli przepięciu elektrycznym, przerwie w obwodzie itp. Należy mieć na uwadze, że oba te typy komunikatów powodują natychmiastowe przerwanie procesu technologicznego. Panele HMI posiadają funkcję zapisywania tej alarmowej sytuacji. Głównie celem weryfikowania stanu poawaryjnego w przyszłości. Typ informacji nazywany zdarzeniami, to kolejny rodzaj komunikatów w tej funkcji. Czego one dotyczą? Zdarzenia informują o aktualnym stanie instalacji. To powiadomienia o stanie maszyn i urządzeń w trybie pracy. Ten typ informacji nie powoduje oczywiście przerwania procesu produkcji.
 2. Monitorowanie i obsługę
  Ta funkcja ta daje możliwość natychmiastowego reagowania na komunikaty dzięki stałemu podglądowi procesu produkcyjnego. Ważne więc, aby panel HMI umożliwiał w nich czytelny podgląd. Czy sygnalizacja w panelach HMI jest w jakiś sposób ustandaryzowana? Może być oznaczona kolorami. Według priorytetowości komunikatu. Lampki kontrolne najważniejszych alarmów są zazwyczaj czerwone. Ostrzeżenia niższej rangi są pomarańczowe. Oczywiście funkcja monitorowania procesu może mieć także alarmy dźwiękowe. Komunikaty mogą mieć formę wyłącznie informacji na wyświetlaczu.
 3. Sterowanie
  Ta funkcja pozwala wykorzystać poprzednie. Umożliwia reakcję na informacje o przebiegu procesu produkcyjnego czy alarmu o jego zakłóceniu. Na podstawie zebranych informacji umożliwia wprowadzenie zmiany w procesie, np. włączenie lub wyłączenie wybranej maszyny. W nowoczesnych panelach HMI odbywa się to w formie zdalnego sterowania.
 4. Zarządzanie informacjami
  Czego dotyczy ta funkcja? Pozwala ona na przetwarzanie zdobytych informacji. Oprócz zbierania komunikatów o procesie, analizuje je i szacuje dane. W ten sposób można wykorzystać zsumowane informacje do analizy. Na tej podstawie zdecydowanie łatwiej przygotować raporty. Dzięki tej funkcji dane z paneli HMI można przenieść na dysk zewnętrzny. Funkcja zarządzania informacjami w panelach operatorskich pozwala przygotować stosowne protokoły na podstawie zebranych informacji. Są to protokoły zdarzeń, alarmów czy operacyjne.
 5. Konserwacja i uruchomienie
  Ciekawą funkcją paneli HMI jest możliwość podłączenia do nich narzędzi serwisowych. Czyli narzędzi przeznaczonych do konserwacji i uruchomienia urządzeń. Jak się to odbywa w praktyce? Takie narzędzia przeznaczone do  serwisowania maszyn są podłączone do paneli HMI bezpośrednio poprzez port RS32. Inną formą skomunikowania narzędzia serwisowego z panelem operatorski jest podłączenie ich z pomocą magistrali systemowej. 

To lista najważniejszych obszarów, w jakich funkcjonalność paneli HMI jest szczególnie ważna. Jak pokazują powyższe przykłady, użytkowanie paneli HMI w firmie ma szereg zalet. Pozwala w pełni obserwować pracę danego urządzenia oraz dokonywać w niej zmian na bieżąco. Panele HMI oprócz wizualizacji procesu gromadzą dane dla użytkownika i pozwalają na skuteczne planowanie pracy urządzeń jako części większego systemu. Chcesz wykorzystać taki panel HMI w swojej firmie? Warto więc przyjrzeć się cechom paneli HMI od strony stricte zakupowej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy poniżej.

Na co zwrócić uwagę kupując panel HMI?

Teraz już wiesz, co to jest panel HMI i jakie ma zastosowanie. Zastanawia Cię jakie cechy powinien mieć model warty zakupu? Sprawdźmy, jakie warunki i dlaczego powinien spełniać dobry panel HMI. Potencjał panelu HMI jest wysoki i warto go wykorzystać. Jednak to wybór odpowiedniego panelu operatorskiego do swoich potrzeb jest tu kluczowy. Wysokiej jakości panele operatorskie:

 • realizują zadania we właściwej kolejności
 • mają odpowiednią rozdzielczość ekranu
 • posiadają pogrupowane przyciski
 • wyświetlają tylko najważniejsze informacje
 • są odporne na uszkodzenia mechaniczne
 • wytrzymują nawet wysokie temperatury
 • cechują się długą żywotnością
 • posiadają ochronę przed zanieczyszczeniami

Najlepsze panele HMI, mają intuicyjną obsługę. W dobrych panelach operatorskich informacje są pogrupowane w osobne okna dialogowe. To zdecydowanie ułatwia korzystanie z oprogramowania. Na co zwrócić jeszcze uwagę przy zakupie panelu HMI? Odczyt danych i zarządzanie nimi ułatwia czytelny wyświetlacz. 

Gdzie kupić dobry panel HMI?

Zastanawiasz się, gdzie kupić panel HMI do swojej firmy, który będzie solidnie wykonany? Zależy Ci na tym, aby panel operatorski posiadał wszystkie wymienione funkcje, istotne dla użytkownika? Wybierz sprawdzonego dostawcę, który oferuje urządzenia tylko najlepszych producentów. Tylko wysokiej jakości produkty z oficjalnej dystrybucji dadzą Ci pewność poprawnego działania i długoletniej pracy. Dlaczego warto wybrać produkty w naszym sklepie? Od ponad dziesięciu lat zajmujemy się dystrybucją części zamiennych do maszyn przemysłowych. Jako partner topowych producentów, posiadamy w tym spore doświadczenie. Panele HMI z naszego sklepu są dedykowane do użytku profesjonalnego. Wybierając panele HMI ze strony optiba.com, masz gwarancję otrzymania produktów wysokiej jakości.

Panele operatorskie do maszyn - podsumowanie

Chcesz stać się użytkownikiem panelu HMI? Warto podsumować w tym miejscu informacje na jego temat. Panel operatorski został zaprojektowany z myślą o jak najbardziej efektywnej komunikacji pomiędzy człowiekiem, a maszyną. Pozwala lepiej wykorzystać czas i kapitał, dzięki stałemu informowaniu o stanie procesu technologicznego. Te urządzenia posiadają szereg funkcji przydatnych w zarządzaniu produkcją. Panele operatorskie umożliwiają monitorowanie i sterowanie (również zdalne) maszynami. Informacji, które odbierają panele można użyć jako danych do analiz i raportów.

Obecnie producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to nowocześniejszych systemów HMI. Panele operatorskie są ściśle związane z procesem technologicznym. Zrozumiałym jest, że rozwiązania w nich stosowane muszą iść z duchem czasu. Producenci muszą to uwzględniać w projektowaniu także samej aplikacji do paneli HMI. Dobre zaplanowanie wizualizacji na panel operatorski pozwala korzystać z niego w przejrzysty sposób. Szukasz panelu HMI do swojej firmy? Weź pod uwagę powyższe wskazówki. Potrzebujesz pomocy w wybraniu odpowiedniego panelu dla siebie? Zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści zaproponują Ci sprawdzone rozwiązania.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite