Zautomatyzowane procesy w nowoczesnym przedsiębiorstwie

Zautomatyzowane procesy w nowoczesnym przedsiębiorstwie

Automatyka przemysłowa staje się nieodzownym elementem funkcjonowania każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Czym ona jest? Dlaczego warto w nią zainwestować? O tym i wielu innych kwestiach z nią związanych wszystkim przeczytasz w tym artykule.

Zautomatyzowane procesy produkcji, czym są?

Automatyka przemysłowa jest dziedziną inżynierii elektrycznej, która obejmuje szeroko rozumiane zautomatyzowane procesy produkcji oraz technologii. Jej istotą jest połączenie w jeden system urządzeń, które będą w stanie stworzyć system automatyki przemysłowej.

Automatyka przemysłowa stosowana jest obecnie najczęściej w produkcji przemysłowej. Pozwala ona na redukcję do minimum udziału człowieka w procesie wytwarzania produktu. Czasami obecność człowieka staje się wręcz zbędna.

Integracja systemów 

Aby stworzyć sprawnie działający, wydajny oraz odpowiadający zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa system produkcji, niezbędne jest wykonanie prac, które pozwolą połączyć poszczególne układy w jeden, co do zasady działający automatycznie. Do prac tych zalicza się wszelkie elementy procesu prowadzącego do uruchomienia bądź unowocześnienia produkcji.

Wyróżniamy:

 • proces projektowania;
 • wybór urządzeń oraz innych elementów przyszłego systemu;
 • montaż systemu;
 • uruchomienie systemów kontrolnych i sterujących;
 • uruchomienie systemu produkcyjnego bądź włączenie nowo powstałego systemu produkcyjnego do już istniejących systemów informatycznych czy automatycznych.

Z czego składa się system procesu wytwarzania produktu?

System automatyki przemysłowej tworzą wszystkie urządzenia oraz maszyny biorące udział w procesie wytwarzania produktu.

W systemie tym wyróżniamy elementy w postaci:

 • maszyn, których zadaniem jest realizacja procesu produkcji (m.in. linie montażowe, maszyny wykorzystywane podczas transportu czy magazynowania dobra);
 • urządzeń wykonawczych (np. przepustnic, silników, różnych pomp);
 • maszyn o charakterze pomiarowo-kontrolnym (np. urządzenia pomiarowe, rejestratory, czujniki);
 • układów sterujących (np. komputery przemysłowe czy sterowniki PLC);
 • systemów łączności;
 • oprogramowania (np. sterowniki).

Zalety automatyzacji procesów przemysłowych

Produkcja na skalę przemysłową staje w obliczu rosnącego zapotrzebowania na jak najszybciej wytwarzane dobra, które powstaną jak najmniejszym kosztem. Taka minimalizacja kosztów produkcji przy zachowaniu jak najwyższego tempa wytwarzania dóbr pozwala na osiągnięcie maksymalnych zysków.

Aby sprostać wymaganiom dynamicznego rynku oraz rosnącemu popytowi, niezbędne staje się stworzenie linii produkcyjnej zapewniającej realizację wspomnianych już zadań. Automatyzacja procesów przemysłowych sprawia, że stają się one możliwe do zrealizowania. Co więcej, daje ona również możliwość nieustannego monitorowania jakości wytwarzanych dóbr. W rezultacie nieskomplikowane okazuje się na przykład wykonanie szybkich napraw w przypadku awarii systemu produkcyjnego.

Posiadanie dobrze zaprojektowanego, przemyślanego w perspektywie obecnych oraz przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa systemu automatyki przemysłowej jest ważnym środkiem zapewniającym firmie sprawność funkcjonowania oraz jej nieustanny rozwój. Gdyby nie zastosowanie automatyki w przemyśle, wiele procesów (ze względu na swój poziom skomplikowania czy wymóg precyzyjności wykonania) pozostałoby niewykonalnych.

Automatyka przemysłowa wydaje się zatem odpowiedzią na dynamicznie rozwijający się rynek dóbr i usług. Świadomość współczesnego konsumenta stale się rozwija, co wymaga na przedsiębiorstwach produkcji zaplanowanej, szybkiej oraz konsekwentnie dokładnej, tak aby efekt finalny zaspokajał potrzeby konsumenta.

Do głównych zalet automatyzacji procesu produkcji przemysłowej zalicza się:

 • wzrost wydajności procesów nakierowanych na produkcję;
 • stałość kontroli nad procesem produkcji (co za tym idzie – możliwość szybkiego wyeliminowania ewentualnych awarii);
 • powtarzalność procesu, która pozwala na utrzymanie jakość wytwarzanego dobra;
 • ograniczenie błędów zależnych od czynnika ludzkiego;
 • maksymalizację wielkości produkcji przy zachowaniu optymalnej ilości niezbędnego surowca;
 • znaczne obniżenie kosztów związanych z działaniami logistycznymi, produkcyjnymi czy operacyjnymi;
 • podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników.

Automatyka przemysłowa niesie ze sobą wiele zalet. Dzięki niej firmy mogą liczyć na wzrost konkurencyjności swoich produktów oraz – finalnie – szeroko rozumiany sukces rynkowy.

Obszary zastosowania 

Automatyka przemysłowa znajduje swoje zastosowanie w niemal wszystkich sektorach produkcji przemysłowej. W jakich sektorach dokładnie?

 • w pomiarze oraz kontroli maszyn;
 • w maszynach biorących udział w procesie produkcyjnym;
 • w technologiach z zakresu zasilania;
 • w urządzeniach o charakterze napędowym;
 • w systemach połączeń.

Nie są to wszystkie możliwe zastosowania automatyki przemysłowej. W produkcji tej stale wykorzystywane są również urządzenia, które (w połączeniu z maszynami biorącymi udział w produkcji) tworzą zintegrowane systemy. Wymienić tutaj można np. maszyny transportowe, te służące do magazynowania albo montażowe. Dzięki sieci powiązań między nimi linia montażowa staje się jednym zautomatyzowanym systemem.

Maszyny wykorzystywane w systemach zautomatyzowanej produkcji

Każdy złożony system składa się z mniejszych elementów go tworzących. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku automatyki przemysłowej. Również i tutaj składa się on z poszczególnych elementów ze sobą kooperujących. Elementami tymi są maszyny wykorzystywane w całym procesie produkcji. Wyróżniamy takie elementy systemu automatyki przemysłowej jak:

 • transportowe;
 • magazynowe;
 • montażowe;
 • linie pakunowe/paletowanie;
 • maszyny pomiarowe (mierniki, czujniki itp.)
 • roboty;
 • prasy.

Elementami zautomatyzowanymi są również składowe poszczególnych maszyn. Które z nich okazują się jednymi z najistotniejszych w procesie automatycznej produkcji przemysłowej?

We współczesnych przedsiębiorstwach nie może zabraknąć systemów w postaci paneli operatorskich oraz sterowników PLC. To właśnie one (wraz z powszechnie wykorzystywanymi komputerami) są kluczowe w procesie automatyzacji produkcji. Z jakiego powodu są one tak istotne? Pozwalają uzyskać dokładny stan całych systemów, a także dają możliwość kontroli pracy urządzeń.

Nie mniej ważne w procesie automatyzacji są wspomniane już komputery, a konkretniej – ich oprogramowanie. W jaki sposób oprogramowanie jest wykorzystywane w automatyzacji produkcji?

 • Tworzenie wizualizacji procesów dot. produkcji (funkcja kontrolna);
 • oprogramowanie sterowników (systemy takie jak: PLC, DCS, HMI itd.) – funkcja archiwizacyjna, zarządzania procesem, gromadzenie informacji)

STEROWNIKI PLC

Sterowniki PLC to nic innego jak serce układu automatyki przemysłowej. PLC odpowiadają za: kontrolę nad procesami produkcji, biorą udział w komunikacji elementów systemu, a także nadzorują pracę maszyn linii produkcyjnej. Zastosowanie sterników PLC pozwala przedsiębiorstwu na zyski w wielu obszarach. Wymienić można tutaj m.in.: osiągnięcie maksymalnej funkcjonalności danego systemu np. przez jego maksymalne rozbudowanie, prostota konserwacji, brak wymagania w zakresie wymiany okablowania, bezpieczeństwo (z uwagi na stosowane przed producentów gwarancje bezpieczeństwa).

PANELE HMI

Panele HMI (zwane operatorskimi) pełnią funkcję komunikacyjną – zarówno z komputerem przemysłowym, jak i układem napędowym czy danym sterownikiem. Są one rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnych przełączników, ale dają też możliwość uzyskania pełnej kontroli nad procesem produkcji poprzez monitoring parametrów oraz sterownie nimi.

Sklep Optiba.pl zapewnia całościowe wyposażenie w obszarze paneli HMI. Szeroka gama produktów pozwala na dobranie sprzętu, który zapewni sprawność procesu produkcyjnego na najwyższym poziomie. Znajdziesz je tutaj. Jeśli potrzebujesz rady, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Do elementów tworzących system zautomatyzowanej produkcji przemysłowej zalicza się ponadto systemy łączności. Wyróżniamy w tym przypadku sieci radiomodemowe oraz sieci przemysłowe.

 • Sieci radiomodemowe pozwalają na zastąpienie kabli transmitujących dane. Do bezsprzecznej zalety łączności bezprzewodowej należy prostota instalacji na nią pozwalającej. Do zastosowań sieci radiomodemowej zaliczyć można sterowanie zdalne czy telemetrię.
 • Sieci przemysłowe stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie w postaci redukcji okablowania.

Podsumowanie

            Automatyka przemysłowa jest szeroką dziedziną, o której można by napisać jeszcze bardzo wiele. Niezależnie jednak od tego, która z dziedzin automatyki jest kluczowa dla Twojego przedsiębiorstwa, możesz być pewien, że każda z nich wymaga fachowej opieki. Specjaliści platformy sprzedażowej Optiba.pl są dla Ciebie po to, żeby pomóc Ci wybrać najwyższej jakości rozwiązania dla Twojej firmy. Nasza oferta to wybór jakościowo pierwszorzędnych produktów, dzięki którym rozwój Twojego nowoczesnego biznesu będzie procesem przyjemnym, skutecznym i satysfakcjonującym.

 Obsługa wyszukiwania obsłużona przez ElasticSuite