TECHNIKA LINIOWA

Ustaw kierunek rosnący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-12 z 6215

na stronę
 1. Łożysko R60202510
  REXROTH
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / szt
 2. Prowadnica HGR 20R0710H
  HIWIN
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / szt
 3. Profil 40x40L
  BOSCHREXROTH
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / m
 4. Tuleja LM10 UU
  THK
  Dostępny 24h
  - zł netto / szt
 5. Wózek HGH15CA Z0H
  HIWIN
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / szt
 6. Wózek CS KWD-020-SNS-C0-N-1
  REXROTH
  Dostępny 24h
  -netto / szt
 7. Wózek CS KWD-020-SNS-C1-N-1
  REXROTH
 8. Wózek CS KWD-025-FNS-C1-N-1
  REXROTH
  Dostępny 24h
  -netto / szt
 9. Wózek CS KWD-015-SNS-C1-P-1
  REXROTH
 10. Prowadnica TLV-43-01360
  ROLLON
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / szt
 11. Prowadnica TLV-28-01520
  ROLLON
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / szt
 12. Wózek CSW28-080-2RS-T
  ROLLON
  Dostępny na zapytanie
  - zł netto / szt
Ustaw kierunek rosnący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-12 z 6215

na stronę

Technika liniowa w parkach maszyn

Technika liniowa jest systemem przemieszczeń wzdłużnych, których zaistnienie ma miejsce przy wykorzystaniu między innymi prowadnic i wózków liniowych. Technika liniowa jest powszechnie wykorzystywana przy konstrukcjach wielu nowoczesnych maszyn przemysłowych. Jakie elementy są niezbędne do tego, by powstała funkcjonalna konstrukcja liniowa?

Łożyska liniowe

Łożysko liniowe jest specjalną odmianą łożyska kulkowego. Dzięki niemu można utworzyć specjalny tor przeznaczony do przesuwu liniowego na specjalnej prowadnicy. Takie łożysko złożone jest z wielu elementów, przy czym tym najważniejszym jest obudowa zewnętrzna podtrzymująca koszyk kulkowy (często wykonany z tworzywa sztucznego). Zastosowanie łożysk liniowych to najprostszy sposób na zbudowanie toru liniowego o doskonałych parametrach przesuwu.

Mechanizmy śrubowo-toczne

Mechanizmy śrubowo-toczne tworzone są przez elementy takie jak wrzeciono, śruba kulowa, nakrętka z gwintem kolistym oraz mechanizm przekierowywania kulek. Mechanizm jest szczególnie przydatny tam, gdzie niezbędna jest precyzja oraz zamiana ruchu obrotowego na ruch postępowy (i odwrotnie).

Śruby liniowe

Śruby linowe klasyfikowane są jako jeden z typów gwintowanego wałka. Śruba jest elementem nierozerwalnie współpracującym z nakrętką liniową. Jeżeli parametry śruby, jej rodzaj oraz klasa dokładności są odpowiednio dobrane, wówczas możliwe jest znaczące zminimalizowanie oporów towarzyszących obrotowi śruby w nakrętce. Śruby liniowe można podzielić na:

- kulowe,

- trapezowe.

Nakrętki liniowe

Nakrętki liniowe stanowią bardzo ważny element techniki liniowej przede wszystkim dlatego, że posiadają zdolność zamiany ruchu obrotowego śruby na ruch postępowy (i odwrotnie). Nakrętki podobnie jak śruby dzielone są na kulowe i trapezowe.

Prowadnice i wałki liniowe

Prowadnice liniowe ze względu na swoją konstrukcję mają bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim w przemyśle produkcyjnym. Prowadnica to jeden z najważniejszych elementów wchodzących w skład linii produkcyjnej, dzięki któremu możliwe jest zachowanie precyzji oraz powtarzalności w procesie produkcyjnym. Prowadnica składa się z szyn profilowych oraz wózków tocznych, które są nieodłącznym ich elementem. Wózek posiada szereg zaślepek i uszczelek, które skutecznie chronią go przed zanieczyszczeniami.

 

Wałki to kolejny element bardzo powszechnie wykorzystywany w technice liniowej. Jeżeli ich rozmieszczenie i montaż przeprowadzone są prawidłowo, wówczas przy ich pomocy ruch odbywa się precyzyjnie i co najważniejsze płasko, bez jakiegokolwiek ukosowania. Jednym z typów wałków wykorzystywanych w technice liniowej są wałki podparte. Poza precyzją ruchu gwarantują również dużą nośność oraz niewielkie opory toczenia. Takie wałki, jeżeli zostaną połączone z łożyskami, podporami lub wspornikami krańcowymi stanowią niezwykle wytrzymałe systemy liniowe.

Napędy liniowe

Napędy liniowe są to gotowe zespoły pozwalające na precyzyjne przesunięcia wzdłuż osi o zadaną wartość.

 

Podstawowy podział napędów linowych przedstawia się w sposób następujący:

- napędy hydrauliczne,

- napędy elektryczne,

- napędy pneumatyczne.

Poszczególne rodzaje różnią się między sobą nie tylko masą i budową, ale również i zasadą działania.

 

O czym należy pamiętać przy doborze elementów techniki liniowej?

 

W technice liniowej niezwykle istotny jest nie tylko odpowiedni dobór elementów, ale również i ich jakość, która ma bezpośredni wpływ na trwałość, a tym samym użyteczność.

 

W większości przypadków systemy stosowane w technice liniowej składają się ze stałych niezmiennych elementów takich jak:

- prowadnice,

- łożyska liniowe.

 

Wymienione powyżej elementy to absolutna postawa. Bardzo często do układu dodawane są również silniki czy różnego typu podzespoły sterujące. Dzięki zastosowaniu tak wielu elementów skonstruowany układ daje mnóstwo możliwości zastosowania go w przemyśle, niezależnie od jego gałęzi.

Search engine powered by ElasticSuite